Ana Sayfa Hizmet-Tedarik AVM’lere REC Partners desteği

AVM’lere REC Partners desteği

Avrupa ve Rusya’da gayrimenkuller için teknik danışmanlık hizmetleri konusunda uzmanlaşan REC Partners, Türkiye’deki çalışmalarına devam ediyor. REC Partners Türkiye Ofis Sorumlusu Sibel Karaoğlan, uzman bir kadroyla deneyimlerini Türkiye’deki gayrimenkul ve AVM’ler için paylaştıklarını anlatıyor.

Fulya BAYRAKTAR

REC Partners’ı tanıyabilir miyiz? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

REC Partners stratejik bina planlaması, bütün gayrimenkul sınıflarının yapı/teknik danışmanlığı ve mevcut binaların yenilenmesi konularında uluslararası emlak uzmanlarıyla Avrupa, Rusya ve Türkiye’de özel uzmanlık sahibi. Şirketin müşterileri arasında gayrimenkul sahipleri, varlık yönetimi şirketleri, kurumsal yatırımcılar, sermaye yatırım ve yönetim kuruluşları ve bireysel emlak kullanıcıları gelmektedir. REC Partners ekibi deneyimli uzmanlardan oluşuyor. REC Partners’da 35’ten fazla mühendis, mimar, planlamacı, ekonomist ve uzman çalışıyor. REC Partners geçen yıl 700 gayrimenkul denetledi.

Sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

REC Partners çatısı altında farklı hizmetlerle toplamda 4 şirket bulunuyor. REC Partners Hizmetleri Leistungenvon REC Partners. Teknik durum tespiti, garanti süreci yönetimi, yeşil bina sertifikası, enerji denetimi, teknik varlık yönetimi, sağlık/güvenlik denetimleri ve yangın koruma konularında REC Expert hizmet veriyor. Stratejik bina planlaması, alan programlarıyla alan, maliyet, kullanım optimizasyonu, yeni ve mevcut binalarda proje yönetimi, şantiye yönetimi, kontrol/maliyet denetimi, bina lojistiği, dönüştürme konseptleri ile REC Concepst ilgileniyor. REC Immpuls ise AVM/ofis yenileme, CEE alanında teknik varlık yönetmenliği, proje geliştirme, kurumsal gayrimenkul yönetimi ve CEE bölgelerinde teknik durum tespiti konularında hizmetler sağlıyor.

REC Partners Türkiye’deki beklentilerinizi nelerdir?

Türkiye’nin çok güçlü bir piyasası olduğuna inanıyoruz. Özellikle inşaat sektörü… Bizim arzumuz yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ağırlık vermesi. Fakat bunun için Türkiye’de bulunan gayrimenkul sahiplerinin beklentileri karşılaması lazım. Örneğin satın alma esnasında yapılan teknik durum tespitinde belgelerin, proje bilgilerin kısaca dokümantasyonun yetersiz olduğunu görüyoruz. Bunlar satın almayı yani yatırımın yapılmasını engelleyen faktörler. Türkiye’de çok modern binalar yapılıyor fakat bina kalite anlayışı henüz oturmamış. Kalifiye eleman eksik olduğu için de uygulama esnasında çok hata yapılıyor. Tüm bu sorunların hızlıca giderilmesi yatırımların da hızını artıracaktır.

recreal2

Portföyünüzü öğrenebilir miyiz? Bugüne kadar kaç projeye imza atıldı?

REC Partners geçtiğimiz sene 700 gayrimenkulün denetim çalışmalarını üstlendi ve başarılı işlere imza attı.  Portföyümüzde AVM, ofis, konut, otel, lojistik gibi her türlü gayrimenkul bulunuyor. İş ağırlığımız ticari yapılar. AVM ve perakende binaları yüzde olarak en yüksekleri arasında. Şu anda Multi Türkiye için Diyarbakır’da bir projenin takibi, kontrolü ve izlenimini sürdürüyoruz. AVM’nin açılmasına çok az kaldı ve son çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca Multi’nin toplam 11 AVM’sinin teknik danışmanlığını almış bulunuyoruz.

AVM’nin doğru bir teknik yol haritası hangi kriterlere bağlı?

Aslında AVM yapılmadan önce analiz yapmak son derece önemli. Hedeflenen bölgede nasıl bir AVM olacağı, kiracı karması, girişinden çıkışına, aydınlatılmasından oturma alanlarına kadar dikkat edilmesi gereken pek çok konu var. Tüm bunların planlama aşamasında düşünülmesi gerekiyor. Ayrıca sağlık ve güvenlik de çok önemli. Her gün binlerce insanın girdiği bir AVM, tehlikeler de barındırıyor. Asansör kapıları hızlı kapanmamalı, yüksekten düşme tehlikesine karşı demir korumalar yüksek planlanmalı, sivri köşeler olmamalı, zeminde takılma tehlikesi yaşanmamalı… Öte yandan yangında kapıların kendiliğinden kapanması gerekir, maalesef pek çok AVM’nin kapılarının önüne yangın söndürme aletlerinin konulduğunu görüyoruz. Bu durumda, yangın anında kapıların otomatik kapanmasını engelleyecektir ve bir faciaya yol açacaktır. AVM’nin işletme esnasında önemli konusu ise bakımların iyi yapılmasıdır. İyi bir bakım, AVM’nin ömrünü uzatır. Teknik donanım uzun yıllara dayanır ve AVM sahibine masraf çıkarmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz