Ana Sayfa Gündem ‘AVM’ler haftada 1 gün tatil olsun’

‘AVM’ler haftada 1 gün tatil olsun’

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bican, AVM ve zincir mağazaların haftada bir gün tatil olması için kanun teklifi verdi. Bican’ın TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapıyor.

Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik isteyen CHP Edirne Milletvekili Erdin Bican, AVM ve zincir mağazaların haftada bir gün tatil olması için kanun teklifi verdi. Teklifin gerekçesinde, esnaf ve sanatkarın, çok ciddi ekonomik sıkıntı çektiği, siftah yapamadığı, çoğunun dükkanını tamamen kapatmak zorunda kaldığı savunuldu.

Vatandaşın alım gücünün azalmasının, esnaf ve sanatkarı derinden etkilediğinin ifade edildiği gerekçede, şunlar kaydedildi:
“Anayasamızın 173. maddesindeki ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ hükmü ile esnaf ve sanatkarlar koruma altına alınmıştır. Zincir mağazalar ve alışveriş merkezleri esnaf ve sanatkarları olumsuz etkilemektedir. Küçük işletmelerin ayakta kalması için perakende ticaretin düzenlenmesinde bir takım değişiklikler yapılması zorunludur. Esnaf ve sanatkarların işine devam etmesi, kendisini ve ailesini geçindirmesi, ülkeye atma değer sağlaması demektir. Esnaf ve sanatkarı koruyacak bir takım önlemlerin alınması bu nedenle de çok önemlidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz