Ana Sayfa Gündem AVM yatırımcısının rotası Anadolu’ya

AVM yatırımcısının rotası Anadolu’ya

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, büyükşehirlerde AVM’lerin doygunluğa ulaştığını ve yatırım hızını kaybettiğini belirterek, “AVM yatırımcıları Anadolu’ya gidiyor, yatırımlar özellikle Anadolu’da AVM olmayan kentlere kayıyor” dedi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, büyükşehirlerde yeteri kadar AVM yapıldığını, o yüzden bu yatırımların eski hızını kaybettiğini belirterek, “AVM yatırımcıları Anadolu’ya gidiyor, yatırımlar özellikle Anadolu’da AVM olmayan kentlere kayıyor” diye konuştu. Öte yandan Torun, Türkiye’de son 10 yılda perakende sektöründe çok ciddi bir gelişme yaşandığını, pek çok markanın yurt içinde ve yurt dışında büyümeye devam ettiğini söyledi.

Büyükşehirlerde AVM yapımının artık eski hızıyla devam etmediğine değinen Torun, “Büyükşehirlerde AVM yatırımlarında duraklama var. Aynı hızla devam etmiyor. Özellikle büyükşehirlerde yeteri kadar AVM yapıldı. Şimdi, Anadolu’da hiç AVM olmayan illerde AVM’ler yapılıyor. Büyükşehirlerde de belki daha AVM olmayan bölgelerde yatırımlar oluyor ama hız olarak geçmiş yıllara göre ciddi bir duraksama var” dedi. Torun, AVM yatırımcısının rotasını Anadolu’ya çevirdiğini vurguladı.

Aziz Torun, belli bir nüfusu olan illerden AVM bulunmayanların sayısının çok az olduğunu anlattı. Sayının az olduğu illerde AVM yatırımlarının arttığını aktaran Torun, “Bu da tabii o şehre bir kültür götürmek aslında, şehirleşmeyi, sosyal yaşamı götürmek, sinema, çocuk eğlence mekanı gibi sosyalleşmeyi de götürüyor. Onun için şehirleşme bakımından da önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

“AVM’ler bir bakıma en güvenli yerler”

Terör olayları nedeniyle AVM’lerde güvenlik konusunun gündeme geldiğine işaret eden Aziz Torun, her türlü tedbirin alındığını vurguladı. Torun, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Elbetteki bu olaylar yüzünden AVM’lere girişlerde azalma, düşüşler oldu ama bunları geçici kabul ediyoruz. Çünkü bir bakıma AVM’ler de en güvenli yerler. Yani her yer, aynı riski taşıyor, caddede giderken de bir binanın önünden geçerken de… Dolayısıyla risk olarak eğer bu anarşi varsa risk her yer için geçerli ama sektör, AVM’lerde de olabildiğince güvenlik önlemleri alarak, insanların daha huzurlu zaman geçireceği bir mekan haline getirmeye çalışıyor.”

Aziz Torun, AVM’lerdeki güvenliğin sadece özel güvenlik ile değil emniyetin de desteğiyle sağlandığını ve ciddi kontroller yapıldığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz