Ana Sayfa Gündem AVM’ler yılbaşı mesaisinde

AVM’ler yılbaşı mesaisinde

Yılbaşı alışverişi perakende sektörünü canlandırdı. Satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre bu ay yüzde 20 arttı. AVM’ler de yılbaşı alışverişlerini yapan müşteri ziyareti nedeniyle kapılarını 24.00’e kadar açık tutmaya başladı.

Haber, AVMDergi.com

Ramazan ve Kurban Bayramı ile birlikte en bereketli aylarından birini yılbaşı arifesinde yaşayan perakende sektörü, cirolarını artırıyor. Alışveriş yoğunluğunun yaşandığı bu dönemde AVM’ler de çalışma saatini gece 12.00’ye kadar uzattı.

AVM’ler, yılbaşı alışverişini yapan ziyaretçilerine pek çok etkinlik de düzenledi. Devasa yılbaşı ağaçları, LED kaplamalar, yılbaşı figürleri ile süslenen AVM’ler, aynı zamanda ziyaretçilerine elektronik eşyadan otomobile dek pek çok yeni yıl kampanyası hazırladı. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte alışveriş merkezleri ve mağaza vitrinleri, yeni yıl konseptine göre yeniden düzenlendi. Mağazalar özel konseptlerle donanan vitrinlerle ilgiyi arttırmaya çalışırken, alışveriş merkezleri ise Noel Baba ve geyikleri başta olmak üzere çok sayıda yeni yılı simgeleyen maketlerle ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Alışveriş merkezleri, mağazalar ve e-ticarette yılbaşı hareketi yaşanıyor. İndirim kampanyaları tüketicilere doping olurken, başta hazır giyim olmak üzere bütün sektörlerde satışlarda yüzde 20 oranında artış görülüyor.

İndirim kampanyaları yılbaşı alışverişini patlattı

Yılbaşı alışverişine kampanya dopingi geldi. Perakendecilerin döviz kurlarındaki artışın etkisini azaltmak için düzenlediği indirim kampanyaları alışverişi patlattı. Hazır giyim, teknoloji, aksesuar, takı, kozmetik gibi sektörün her alanında satışlarda yüzde 20 oranında artış yaşanıyor.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yılbaşı alışverişinin bütün sektörleri ve ekonomiyi ciddi canlandırıp, her alana bir soluk getirdiğini söyledi. Sektörün çok iyi indirim ve kampanyalar da başlattığını belirten Öncel, “Yılbaşı alışverişi verileri çok iyi gidiyor. Kampanyalar sayesinde patlama yaşanıyor” dedi.

Öncel, indirimlerin yüzde 50-60’ları bulduğunu, bir alana ikinciye yüzde 50 indirim, üç al iki öde şeklinde kampanyaların da ilgi gördüğünü aktardı. Sinan Öncel, şu dönemde firmaların yeni yıla stoklarla girmek istemedikleri için eski stoklara büyük bir indirim yaptığına dikkat çekti. E-ticaretin de çok hareketli olduğunu dile getiren Öncel, tüketicilerin şu dönemde her alanda çok iyi fırsatlar yakalayabileceğini kaydetti.

Hazır giyimin hediyelik pazarından önemli bir pay kaptığına da değinen Öncel, “İki bayram, yılbaşı ve anneler günü en önemli hediye satışlarının yaşandığı dönemler oluyor. Yılbaşlarında toplu satışlar da yapılıyor. Kimsesizler ve başka çeşitli kurumlar için bağış satışları da artıyor. İhtiyaç sahipleri için toplu alışverişler de yapılıyor. Herkes bütçesine göre de sevdiklerine hediyesini alıyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz