Ana Sayfa İNDEKS AYD AVM Ciro Endeksi, yılın ilk ayında düştü

AVM Ciro Endeksi, yılın ilk ayında düştü

AYD ile Akademetre tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Ciro Endeksi 2017 Ocak ayı sonuçları açıklandı. AVM Ciro Endeksi’nde yüzde 1.4 düşüş görüldü.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research Company tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Ocak ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi, 2017 Ocak döneminde bir önceki yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 1.4 oranında düşüş kaydetti.

AVM Ciro Endeksi Türkiye Geneli

AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşe cirolar Ocak 2017’de İstanbul’da 854 TL, Anadolu’da 696 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metre kare verimliliği ise Ocak 2017’de 913 TL’ye ulaştı.

Ciro Verimlilik Endeksi

Ezber bozulmadı, ciro artışı yine ayakkabı-çanta kategorisinde yaşandı


Kategori bazında karşılaştırmada, en çok ciro artışının yaşandığı kategori yüzde 9’luk artışla ayakkabı-çanta kategorisi oldu. Geçtiğimiz yılın Ocak ayı ile karşılaştırıldığında Ocak 2017’de yiyecek kategori cirolarında değişim yaşanmazken giyim ve AVM’lerdeki diğer* alanlar kategorileri cirolarında yüzde 1, teknoloji kategori cirolarında yüzde 2 ve hipermarket cirolarında yüzde 5 oranında düşüş yaşandı. (Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.)

AVM Ziyaret Sayısı Endeksi

Ocak 2017 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 5.4’lük azalma yaşandığı gözlemlendi.

AYD Başkanı Hulusi Belgü: 2017 yılı temkinli başladı

AVM Endeksi sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, “2016 yılı boyunca yaşadığımız hem siyasi hem de ekonomik çalkantılar, gerek perakendecilerimizi gerekse AVM müşterilerini 2017 yılında daha temkinli bir başlangıç yapmaya sevk etti. Ocak ayı ciro endeksimize ve ziyaret sayımıza da yansıdığını gördüğümüz değişimin, yılın ilk ayından sonra sağlanan ekonomik istikrar ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın durulması ile yeniden yükselen bir grafiğe sabitlenmesini bekliyoruz. Kategori bazında incelediğimizde ise son aylarda düzenli bir ivme yakalayan ayakkabı çanta kategorisi yükselişini sürdürmeye devam ediyor” dedi.

“Metrekare verimliliğindeki yükseliş sevindirici”

Prof. Dr. Emre Alkin, rapora ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu, “Ocak ayı AVM Endeksi bize gösteriyor ki, yılbaşından 30 Ocak’a kadar devam eden kur yükselişini tüketiciler üzerinde olumsuz bir etki bırakmış. Türkiye’de hem yatırımlar hem de tüketim tarafında kararları etkileyen faktörlerin başında kur hareketleri görüyor. Nitekim endeksten bağımsız olarak Ocak ayında Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki AVM’lerde konuştuğum dükkan sahipleri ve tüketicilerin en çok kur artışından rahatsız olduklarını tespit ettim. Özellikle televizyonda yaptığım yorumları takip edenler “Ne olacak doların hali?” şeklinde sorular sordular. Döviz kurlarının enflasyon üzerindeki geçişkenliği biliniyor. Fiyat artışlarının belli ürünlerde daha şiddetli olacağını tahmin eden tüketicilerin, AVM’lerden Ocak ayında fiyatları fazla yükselmemiş hatta fiyatları gerilemiş ürünleri tercih ettikleri de gözüküyor. Buradan hareketle AVM ziyaretçilerin giderek çözüm odaklı oldukları ve ‘rasyonel’ olarak tarif ettikleri fiyatlardan alışveriş ettikleri rahatlıkla söylenebilir. Dolayısıyla AVM dahilindeki markaların kampanyalarını diğer mecralara göre daha etkin şekilde yürüttükleri söylenebilir. Sonuç olarak, geçirdiğimiz zor zamanların ardından da 4.00 TL’ye doğru yükselişe geçen doların gölgesinde devam eden Ocak ayına ait AVM Endeksi’ndeki mütevazı gerileme şaşırtmıyor. Ziyaretçi sayısının Ocak ayındaki şartlar altında gerilmesini doğal karşılarken, metrekare verimliliğindeki yükselişin sevindirici bir gelişme olduğunu düşünüyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz