Ana Sayfa Gündem Euro, 4 TL’nin üzerinde

Euro, 4 TL’nin üzerinde

Euro/TL 4.00, dolar/TL ise 3.74 TL seviyesinin üzerinde haftaya başladı. Bu hafta gözler, FED ve Merkez Bankası’nın faiz kararlarında olacak.

Euro/TL 4.00, dolar/TL ise 3.74 TL seviyesinin üzerinde haftaya başladı. Merkez Bankası (TCMB) likidite sıkılaştırma adımlarını kuvvetlendirmeye devam ederken piyasalar bu hafta önce ABD Merkez Bankası ardından da TCMB’nin faiz kararlarına odaklanacak. Bu hafta yatırımcıların yakından izlediği başlıca gelişme Çarşamba günü sona erecek olan FED para politikası toplantısı olacak.

Bankacılar yükselen enflasyon ve gelecek haftaki Fed’in faiz artırımı gibi riskler nedeniyle TCMB’den koruma kalkanı niteliğinde en azından geç likidite penceresi faizinde bir faiz artırımı beklentisine işaret ediyorlar ve TCMB’nin daha fazla sıkılaştırma için mevcut politika bileşiminde fazla yerinin kalmadığına dikkat çekiyorlar. Cuma günü TCMB likidite adımlarının da desteğiyle yönünü aşağı çeviren dolar/TL saat günü 3.7350 civarında tamamlamıştı. Kur bu sabah da anlamlı bir değişim göstermeyerek 0855’te 3.7400/3.7429 seviyesinde, sepet bazında TL 3.8708/3.8741 seviyesinde, euro/TL 4.0018/4.0042 seviyesinden işlem gördü.

Piyasalarda bugün izlenen diğer gelişmeler ise Ocak ayına ilişkin cari açık verileri ve Hollanda ile yaşanan gerilim yer alıyor. Reuters’ın 15 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre cari işlemler dengesinin Ocak ayında 2.78 milyar dolar, 2017 yılı sonunda ise 36 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Hollanda’nın haftasonu ülkeye gitmek isteyen Türk bakanlara yönelik engellemeleri haftasonunda iki ülke arasında daha önce benzeri görülmemiş bir diplomatik krize dönüştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz