Ana Sayfa İNDEKS Astoria AVM Astoria AVM’de resim müzayedesi

Astoria AVM’de resim müzayedesi

Astoria AVM’de resim müzayedesi düzenleniyor. Astoria AVM, Artium Sanat Evi’nin 100’üncü müzayedesine kapılarını açarak, Türk sanatseverler için önemli bir etkinliğin parçası olacak. Artium Sanat Evi, yaz müzayedesini“Klasik ve Çağdaş”Türk resminin ustalarının seçkin eserlerine ayırıyor. Mübin Orhon, Burhan Doğançay ve Comet gibi büyük ustaların eserleri bu müzayedede beğeniye sunulacak.

Alışveriş ve iş konseptininyanısıra yıl boyunca düzenlediği etkinlikler ile gündemde kalmayı sürdüren Astoria AVM, yaz sezonunun önemli bir resim müzayedesine kapılarını açıyor. 294 lot eseri kapsayan müzayede kataloğunda, Türk resim sanatının erken dönemlerinden bugüne uzanan gelişim çizgisini temsil eden ustaların; yağlıboya, pastel, suluboya ve karışık teknik eserlerinden zengin bir seçki yer alıyor.

Türk resminin modernleşme sürecinin temsilcilerinden Mübin Orhon’un önemli bir eseri yer alıyor. “Paris Ekolü”ne mensup sanatçılarımızdan Mübin Orhon’un, lekesel-soyut tarzdaki “Lirik Soyut” adlı eseri 1962 tarihli. Karton üzerine yağlıboya, tuvale marufle edilmiş, 126,5×94 santim. ölçüsündeki eser 120 bin TL açılış fiyatı ile en yüksek muhammen bedele sahip.

Eserleri dünya çağında önemli rakamları bulan Burhan Doğançaymüzayedede eseri bulunan bir başka önemli sanatçı. Doğançay’ın, 1971 tarihli, “Red PM” olarak adlandırdığı soyut eseri, tuval üzerine akrilik, 63×51 santim boyutundaki bu soyut eser için açılış fiyatı 80 bin TL.

Malik Aksel’in “Haliç’ten Görünüm” adlı duralit üzerine yağlıboya eseri ile Burhan Uygur imzalı “Portre” tuval üzerine yağlıboya çalışmasının açılış fiyatı 50 bin TL.

Çağdaş resmimizin güçlü imzalarından Mustafa Ata imzalı “Figürlü Kompozisyon”2006 tarihli, tuval üzerine yağlıboya eser 40 bin TL muhammen bedelle satışa sunulacak.

Komet olarak dünya sanatında yer edinen Coşkun Gürkan’ın gerçeküstücü anlatımı ile biçimlendirdiği “Figürlü Kompozisyon”u 1979 tarihli. Tuval üzerine yağlıboya, 50,5×61 santim. ölçüsündeki eserin açılış fiyatı da 25 bin TL olarak belirlendi.

Günümüzün güçlü isimlerinden Haluk Akakçe’nin “RememberTonight” isimli dörtlü kompozisyonu kâğıt üzerine karışık teknik bir çalışma. 76×101 santim boyutundaki bu eser 10 bin TL açılış fiyatında.

4 Temmuz Cumartesi günü, saat 15:00’den itibaren başlayacak müzayede, Astoria Alışveriş Merkezi’nin B2 katındaki etkinlik alanında gerçekleşecek. Eserler müzayede tarihine kadar her gün, Artium Sanat Evi’nin Astoria Alışveriş Merkezi’ndeki galeri mekanında görülebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz