Ana Sayfa Hizmet-Tedarik Asseco SEE ile yüzde 20 tasarruf

Asseco SEE ile yüzde 20 tasarruf

Asseco SEE tarafından geliştirilen kurumsal varlık ve gider yönetimi yazılımı Fidelity, işletme giderlerinin kontrol altına alınmasını, gerçekleşen ve gerçekleşmekte olan giderlerin ayrıntılı olarak analiz edilmesini ve proaktif olarak yönetilmesini sağlıyor.

Son yıllarda yaşanan ekonomik krizler ve ekonomik durgunluklar, kurumların yatırımlarına ve gider kalemlerine daha fazla önem vermelerini de beraberinde getirdi. Küresel rekabet ortamında kurumların bütçelerini kontrol altına almaları hayati öneme sahip. Güçlü ve dengeli bir mali politikayı esas alan işletmeler, tüm gider kalemlerini tek ekranda görmeyi, yatırımlarını ve finansal politikalarını daha etkili yönetmeyi amaçlıyor. 40 ülkede, 18.000’den fazla çalışanı olan Asseco tarafından geliştirilen Fidelity çözümü, kurumların varlık ve gider işlemlerinin tüm süreçlerini bütünleşik olarak yönetiyor; tüm giderler için daha iyi kontrol, şeffaflık, izlenebilirlik, analiz ve proaktif yönetime olanak tanıyor.

Yatırımın geri dönüşü bir sene, kazancı ise uzun soluklu

ERP (Enterprise Resource Planning- Kurumsal Kaynak Planlaması) çözümü olan Fidelity’ye yapılan yatırımın ilk yılında kendini amorti ettiğini belirten Asseco SEE Satış Müdürü Mutlu Akar, kurumların gider kalemlerini otomatik takip edebilmelerini mümkün kılan çözüm hakkında şu bilgileri verdi: “Ar-Ge gücümüzün ve sektördeki deneyimimizin bir yansıması olarak, Fidelity, etkin tedarik ve sürdürülebilir maliyet tasarrufu sağlıyor. Ayrıca proaktif, bütçe kontrollü, gider ve maliyet yönetimi yapabilmeyi kolaylaştırıyor. Tüm varlıkları, giderleri ve çeşitli işletme birimlerine ilişkin operasyon ve gider süreçlerini entegre eden çözüm; şeffaflık, izlenebilirlik ve merkezi gider analiz imkânı sunma gibi önemli avantajları ile benzer çözümlerden ayrılıyor. Yatırımın geri dönüş süresinin kısa olmasıyla dikkat çeken Fidelity, rekabet avantajı sağlamak isteyen kurumların gündeminde yer alıyor.”

Varlıklarını tek merkezden yöneten kurumlar rekabette öne çıkıyor

Kurumların operasyonel verimliliğini artıran Fidelity çözümünün kurumsal varlık ve gider yönetimde yüzde 20’ye varan maliyet avantajı sağladığını ifade eden Akar, “Gider analizi süreçleri, kurumların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yoğun rekabet koşullarında hızlı kararlar alınmasını sağlayan Fidelity çözümü, maliyetlerin minimize edilmesini mümkün kılıyor. Mobiliteyi de destekleyen Fidelity ile kurumlara otomatize edilmiş gider yönetimi sunuyoruz. Giderlerini dengeli ve sağlam yapıya oturtan işletmeler, hızlı yatırım kararları alabiliyor ve maliyet tasarrufu elde edebiliyor.” dedi.

Gider yönetimi yapan kurumlar kazanıyor

Esnek ve modüler yapısı sayesinde kurumlarının ihtiyaçlarına uyarlanabilen yazılım, mevcut altyapıya kolayca entegre edilebiliyor. Fidelity, birbirleri ile entegre çalışabilen talep ve satın alma yönetimi, sözleşme yönetimi, varlık-sabit kıymet yönetimi, personel masraf, gayrimenkul, inşaat ile emlak yönetimi çözümlerini modüler yapısı sayesinde uçtan uca ve bütünleşik olarak yönetebilmeye olanak sağlıyor. Fidelity, benzer çözümlere göre, kurumların operasyonel verimliliğini daha fazla artırıyor. Tek bir ekran üzerinden gider analizi yapılmasına imkân tanıyan çözüm, otomatize edilmiş gider yönetimi sayesinde hızlı ve verimli maliyet stratejilerinin oluşturulmasını sağlıyor. Mobil cihazlar üzerinden de işlem yapabilmeyi mümkün kılan Fidelity, gider yönetiminin yer ve zaman bağımsız olarak takibini sağlıyor. Yatırım kararlarını ve onay süreçlerini hızlandıran çözüm, kurumlara yapılacak yatırım ve izlenecek stratejiler doğrultusunda avantaj sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz