Ana Sayfa Dünyadan Amazon Prime Day rekorların günü oldu

Amazon Prime Day rekorların günü oldu

Amazon bünyesinde binlerce ürünün indirimle satıldığı Prime Day, bu yıl, açıklanan rakamlara göre Amazon ve Amazon Web Services için tarihi bir gün oldu

Her yıl düzenlenen Prime Day’in Amazon Prime Day’in üçüncüsü bu yıl Black Friday ve Cyber Monday’i geride bırakarak bir dizi global sipariş rekoru daha kırdı ve Amazon perakende tarihindeki en büyük gün oldu. 30 saatlik etkinlik süresince on milyonlarca Prime üyesi; her çeşitten ürünü alırken, 11 Temmuz’da aynı zamanda yüz binlerce fırsattan yararlanmak için kayıt olanlar sayesinde yeni Prime üyeliği sayısında da rekor kırıldı. Amazon müşterileri alışverişlerini hem çevrimiçi ortamda yaptı hem de Amazon App’i yoğun bir şekilde kullandı ve mobil siparişler geçen seneki Prime Day’in iki katından fazlasına çıktı.

Amazon’un bu rekor gününde, altyapı ise Amazon Web Services tarafından sağlandı. 2017 Prime Day’i için hazırlıklar, Prime Day 2016 tamamlandıktan sadece günler sonra başlanmıştı. Öncelikle en iyi uygulamaları bir araya getirip paylaşarak ve geliştirilmesi gereken alanları belirleyerek işe koyunuldu. Büyük gün yaklaştıkça uygulamalar ve stres testiyle devam etti.

Arıza simülasyonları, ekiplerin sorunları belirleme ve hızla çözme konusunda eğitilmesine ve süreç içinde uygulamalı deneyim kazanılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda yük devretme ve kurtarma becerileri test edildi ve pusuda bekleyen potansiyel arızalar açığa çıkarıldı.

Gösterge tablolarını ve günlük dosyalarını kontrol eden AWS ekipleri, Prime Day ile ilgili şu rakamları ortaya çıkardı.

Blok Depo – Amazon Elastik Blok Depo (EBS) kullanımı geçen yıla göre yüzde 40 büyüdü; toplu veri aktarımı o gün için 52 petabayta (yüzde 50’lik bir artış) sıçradı ve toplam girdi/çıktı talebi 835 milyona (yüzde 30’luk bir artış) yükseldi.
NoSQL Veritabanı – Alexa’dan, Amazon.com sitelerinden ve Amazon sipariş karşılama merkezlerinden gelen Amazon DynamoDB talepleri saniyede 12,9 milyon zirvesine çıkarak toplamda 3,34 trilyona ulaştı. Buna imkan veren DynamoDB’nin son derece geniş ölçeği, tutarlı performansı ve yüksek ulaşılabilirliğiydi.
Yığın Oluşturma – Ek AWS kaynaklarını çevrimiçi yapmak için Prime Day’de neredeyse 31.000 AWS CloudFormation yığını yaratıldı.
API Kullanımı – AWS CloudTrail, Prime Day’i desteklemek için 50 milyardan fazla olayı işledi ve farklı AWS API’larına 419 milyardan fazla çağrıyı izledi.
Yapılandırma Takibi – AWS Config, AWS kaynakları için 14 milyonun üzerinde yapılandırma öğesi üretti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz