Ana Sayfa İNDEKS Agora AVM Agora’da çocuk sağlığı konuşuldu

Agora’da çocuk sağlığı konuşuldu

Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü Uzman Doktor Dilek Dalkıran, Agora AVM’nin geleneksel “Agora Sohbetleri”nde önemli bir konuya dikkat çekti.

Özel Tınaztepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarından Dr. Dilek Dalkıran, 20 Kasım Cuma günü Balçova Agora AVM’de çocuklarda çok sık görülen alerjik hastalıklar ve astım ile ilgili önemli bilgiler verdi. Özel Tınaztepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarından Dr. Dilek Dalkıran, anne ve anne adaylarına yönelik düzenlediği sunumda çocuklarda sık rastlanan alerjik hastalıklar hakkında uyarılarda bulundu.

Uzman Doktor Dilek Dalkıran; evdeki tozlar, deterjan, uzun tüylü halılar ve peluş oyuncakların çocuklardaki alerjik hastalıkların nedeni olabileceğini belirterek, ilk 3 yaşta ağızdan alınan maddelere karşı (en sık inek sütü, soya ve yumurta) alerji gelişimi ön planda iken, 3 yaştan sonra hava ile alınan alerjenlerle (ev tozu akarı, küf mantarı, polenler, hayvan alerjisi) reaksiyonlar ön plana çıktığını ve alerjik çocukların yüzde 90’ında ev tozu akarı alerjisi görüldüğünü anlattı.

Çocuklarda sık görülen alerjik astımdan da bahseden Uzman Doktor Dilek Dalkıran, alerjik astımın ilk yıllarda daha çok virüslerle olan solunum yolu enfeksiyonları sonucu ortaya çıktığını, akciğerlerin gelişiminin henüz tamamlanmamış olması, küçük hava yolu çaplarının dar, kıkırdak dokunun az olması nedeniyle tekrarlayıcı bronş daralmasının meydana geldiğini söyledi.
4-5 yaş aralığında akciğerlerin gelişiminin tamamlanması ile erken yaşlarda astım belirtileri gösteren birçok çocukta hastalığın düzeldiğini kaydeden Dalkıran, düzelmeyen bir grup hastanın ergenlik çağında klinik bir iyilik dönemine girdiğini belirtti. Uzman Doktor Dilek Dalkıran, “Genel olarak çocukluk çağında astım tanısı almış hastaların yüzde 50-60’ı ergenlik döneminde iyileştiğini belirtti. Dalgakıran, iyileşen olguların bir bölümü orta yaş döneminde tekrar hastalık belirtileri göstermeye başlayabileceğini belirtti.

Agora AVM İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan; kış aylarında daha fazla önemsenmesi gereken özellikle çocukların sağlığını tehdit eden alerjik hastalıklar hakkında önemli bilgilerin paylaşıldığı belirtti. Noyan, Kasım ayının son söyleşisi olacak olan; Psikolog Duygu Öz ve Özge Kutay’ın katılımıyla gerçekleşecek “Hayır Diyebilme” konulu sohbete, özellikle günlük hayatta hayır demekte zorlanan ziyaretçilerin katılmasını tavsiye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz