Ana Sayfa Gündem Zorlu Center 36 ayda 36 milyon ziyaretçi ağırladı

Zorlu Center 36 ayda 36 milyon ziyaretçi ağırladı

“İstanbul’a değer katmak” hedefiyle, yaklaşık 2,5 milyar dolar yatırımla hayata geçen Türkiye’nin ilk 5 fonksiyonlu karma kullanım projesi Zorlu Center, 3 yıl gibi kısa bir sürede kendi başarı hikayesini yarattı. Zorlu Center, 36 ayda 36 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak, hem İstanbul’un yeni cazibe merkezi oldu, hem de yeni projelerin ilham kaynağı haline geldi. 

Zorlu Gayrimenkul Genel Müdürü Didem Aydın, 3 yılda ciro ve ziyaretçi sayılarında istikrarlı bir artış yakaladıklarını vurgulayarak, “Kent turizmi, büyük kentlerin çoğunun ekonomisinin önemli bir parçası. Paris romantizmin, Floransa sanatın, Milano modanın ve Prag gotik mimarinin başkentleri olarak biliniyor. Türkiye; Fransa, ABD, Çin ve İtalya gibi ülkelerle birlikte dünyada alışveriş turizmi için tercih edilen ilk 10 ülke arasında yer alıyor ve İstanbul Türkiye’de alışverişin merkezi. Başarıyla uyguladığımız “destinasyon pazarlama” stratejisi ile insanların İstanbul’a gelip Zorlu Center’ı görmelerinden ziyade, Zorlu Center’ı görmek için İstanbul’a gelmesini sağlayacağız. Özellikle bölge ülkeleri ve Avrupa’yı hedefliyoruz” diye konuştu.

Özellikle kısıtlı zamanlarda kentleri ziyaret eden turistlerin aradıkları imkanları bulabildikleri bölgelerde yoğun olarak vakit geçirdiklerine dikkat çeken Aydın, bu noktada destinasyonların rekabet avantajlarıyla ön plana çıktığını ve Zorlu Center’ın, bu avantajıyla hem yurtiçinden hem de yurtdışından İstanbul’a gelenlere büyük bir fırsat sunduğunu söyledi. Aydın, “Zorlu’yu herkes için, her saat yaşanacak bir deneyim merkezi olarak gördük. 2016 yılını 13 milyon ziyaretçi ile kapatmayı öngörüyoruz. 2017 yılında ise aylık 1.5 milyon ziyaretçi hedefimiz var” dedi.

“2017’de yüzde 20 ciro artışı hedefleniyor”

Didem Aydın, Zorlu Center’ın ciro performansı hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlayan Zorlu Center’ın 2016 yılını yaklaşık 1.3 milyar lira ciro ile kapatacağını açıklayan Aydın, “Bu rakama uluslararası kuralları gereği cirosunu açıklamayan bazı mağazalar dahil değil. Açıldığımız günden bugüne, ziyaretçi sayımızdaki düzenli artış gibi ciro rakamlarında da düzenli artışlar yakalıyoruz. 2017 yılı ciro artış hedefimizi yüzde 20 olarak belirledik” diye konuştu. Aydın, yabancıların ölçülebilir harcamalarına bakıldığında ise cironun yaklaşık yüzde 10’unun yabancı alışverişlerinden kaynaklandığını ifade ederek, “Yabancıların alışverişlerinde sepet ortalaması 2 bin 351 TL” dedi.

2016 Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü

didem-aydinDünya markalarını aynı çatı altında buluşturan Zorlu Center 5 fonksiyonlu yapısının avantajlarıyla dikkat çekiyor. Pek çok markanın İstanbul’daki tek şubesini bünyesinde barındıran Zorlu, Raffles Istanbul ile dünyanın farklı yerlerinden konuklarını ağırlarken, Performans Sanatları Merkezi yine dünyada gişe rekorları kıran gösterilerin yanı sıra farklı sanat dallarından pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.
“Zorlu Center, tüm fonksiyonları ile ayrı ayrı hizmet verirken, hepsinin sinerjisiyle ziyaretçilerine, konut sahiplerine, kiracılarına ve de çalışanlara katma değer sağlamaya devam eden bir proje. Konut satışları tarafında seçici davrandığımız bu projede yüzde 80 seviyelerini aşmış bulunuyoruz. Ofislerimizde ise yerli ve yabancı pek çok şirketin öncelikli tercihleri arasında yer alıyoruz” diye konuşan Didem Aydın, Nisan ayında ICSC (Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi) tarafından verilen ‘Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü’ne dikkat çekti.

Aydın, “Zorlu Center olarak bugüne kadar gerek mimari, gerekse perakende ve AVM sektörlerinde 35’i aşkın uluslararası ödül aldık. Kazandığımız tüm ödüller işimizi ne kadar doğru yaptığımızın birer göstergesi. Bugüne kadar pek çok ilke imza atan Zorlu Center bundan sonraki dönemde de yine farklı etkinlikleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Zorlu Gayrimenkul doğru zamanda doğru projede olacak”

Didem Aydın Zorlu Gayrimenkul’ün gelecek planlarından da söz etti. 2006 yılında kurulduklarını hatırlatan Aydın, İstanbul’a, Türkiye’ye ve hatta dünyaya örnek olacak projeler üretmeyi hedeflediklerini söyledi. “Zorlu Center ve Levent 199’la bu hayalimize hayat verdik. Zorlu Center bugün tüm fonksiyonlarıyla İstanbul için olduğu kadar tüm bölge ülkeleri için de önemli merkezlerden birisi. Levent 199’da da yenilikçi ve teknolojik çözümlerimiz ile iş dünyasının gözde merkezlerinden birisi olduk. Zorlu Gayrimenkul olarak inandığımız zaman, inandığımız projeye yatırım yapıyoruz. Tek faaliyet alanımız bu olmadığı için seçici davranıyoruz. Projeler için acelemiz yok, bizim için önemli olan doğru zamanda doğru proje… “ diye konuştu.

Rakamlarla Zorlu Center
– 72 bin metrekare yeşil alan
– 200 farklı bitki türü
– 68 farklı ağaç türü ve 3 bin ağaç
– 10 bin metrekarelik meydan
– 20 milyon dolar peyzaj yatırımı
– 5 bin kapasiteli otopark

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz