Ana Sayfa Gündem Zam anketinden hangi sonuçlar çıktı?

Zam anketinden hangi sonuçlar çıktı?

Sektörlere göre zam oranları değişiklik gösterse de Türkiye’nin lokomotif ilk 10 sektöründeki 7 bin 500 çalışanın tahmini ve 300 şirketin yorumu aynı noktada birleşti: Sektörlerde zam oranları yüzde 7 – 10 arasında.

Kariyer.net, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinde çalışan yaklaşım 7 bin 500 kişiye 2016 maaş artışları ile ilgili beklenti ve tahminlerini sordu. Bilişim, hizmet, otomotiv, perakende, tekstil, ticaret, Tturizm, yapı, sağlık ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren 300 şirketten ise “Çalışanlarınız için 2016 yılında zam oranı ne olacak?” sorusunun yanıtını istedi. Anketin sonuçları; hem işveren hem de çalışan tarafında enflasyon oranında “zam”ın sinyallerini verdi. Hemen hemen tüm sektörlerde zam tahminleri yüzde 7 – 10 arasında.

2016’da perakendede zam oranlarındaki tahminler ve gerçekler

Perakende sektöründe çalışanların beklentisi yine ağırlıklı olarak yüzde 7-10 arasında. Anketi yanıtlayanların yüzde 33’ü, yüzde 7-10 arasında zam oranı beklerken; enflasyon oranında zam beklentisi olanlar katılımcıların yüzde 14’ünü oluşturuyor. Yüzde 4-7 arasında zam diyerek tahminde bulunanların oranı ise yüzde 13. Perakende sektöründeki çalışanlar ile işverenlerin yorumları birbiriyle örtüşüyor. İşverenlerin yüzde 23’ü, yüzde 7-10 oranını işaret ederken; yüzde 17’si ücret artışının yüzde 6’nın altında olacağını söylüyor.

Türkiye’nin en çok istihdam yaratan sektörlerinden biri olan tekstil sektöründe de durum çok farklı değil. Beklentiler yüzde 7-10 arasında yoğunlaşıyor. Yüzde 4-7 aralığında zam olacağını düşünen yüzde 14’lük bir kesimin yanı sıra; katılımcıların yüzde 9’ü ise yüzde 20’nin üzerinde zam beklentisi olduğunu söylüyor. Sektör çalışanlarının beklentisiyle doğru orantılı olarak işverenlerin yüzde 35’i yüzde 7-10 aralığını işaret ediyor. Yine yüzde 22’si yüzde 11-13 oranlarını verirken; yüzde 25’i zam oranlarını enflasyona göre belirleyeceklerini söylüyor.

Son dönemlerde hızlı bir yükseliş sergileyen ticaret sektöründe çalışanların neredeyse yarısının tahminlerine göre; zam oranları yüzde 7-10 ve yüzde 11-13 arasında gerçekleşecek. Yüzde 26’sı enflasyon civarlarında bir ücret artışı beklerken; yüzde 21’i enflasyonun biraz üzerinde olacağını düşünüyor. Sektör çalışanlarının beklentilerine paralel olarak şirketler de yüzde 7-13 arasında değişen ücret artışlarından bahsediyor. Ankete katılan firmaların yüzde 39’u yüzde 7-10 oranını işaret ederken; yüzde 25’i yüzde 10-13 oranında zam yapacağını belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz