Ana Sayfa AVM Viaport rüzgarı Amerika’da

Viaport rüzgarı Amerika’da

Viaport rüzgarı Amerika’da esmeye devam ediyor. Sektörünün öncü aktörlerinden Viaport, dünya markası olma yoluna Amerika’da satın aldığı ikinci AVM’siyle büyüyor.

Perakende sektörünün ilklerini hayata geçiren Türkiye’nin güvenilir markalarından Viaport, dünya markası olma rotasına geçtiğimiz yıl Amerika’dan başladı. Türkiye’de sahip olduğu Viaport Asia, Vialand, Viaport Marina ve Viaport Venezia projeleriyle entegre perakendeciliğin tanımını değiştiren ve tüketici alışkanlıklarını hayata geçirdiği yaşam merkezleriyle değiştiren Via Properties, birikimlerini ve tecrübelerini Amerika’ya taşıyarak, Florida’dan sonra ikinci bayrağını da New York’a dikti.

Geçtiğimiz yıl Florida’da bulunan Lake Square Mall’u Viaport Florida olarak bünyesine katan Via Properties, satın aldığı AVM’lerde Viaport markasıyla beraber artan ziyaretçi sayılarıyla da dikkat çekiyor. Son yatırımını New York eyaletindeki Rotterdam Square Mall’u satın alarak gerçekleştiren grup, ikinci Viaport bayrağını da Amerika’da dalgalandırmaya hazırlanıyor. Satın aldığı AVM’leri renove ederek yaşam merkezlerine dönüştüren Via Properties, Viaport Rotterdam’da mağaza ve dükkânların yanı sıra 2 bin 500 metrekarelik akvaryum ve 3 bin metrekarelik eğlence merkezi hayata geçiriyor.

“Amerika’yı yaşam merkezleriyle tanıştırıyoruz”

Amerika’nın alışveriş merkezi kültürünün 1950’li yıllara dayandığını belirten Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, “Alışveriş merkezi dendiğinde, tarihte en eski kültürün Kapalı Çarşı’dan geldiğini biliyoruz.

coskunbayraktar
Coşkun Bayraktar

Türkiye perakende sektöründe en eski ve en hızlı gelişen bölgelerden biri. Amerika, 1950’li yıllarda alışveriş merkezlerini kurmaya başladı. Şu anda bakıldığında AVM’lerin çok eski ve bakımsız olduğunu gözlemledik. Türkiye’de Viaport markası en çok ziyaretçi çeken yaşam merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Amerika’da da yaptığımız yatırımlarla alışveriş merkezlerini, yaşam merkezlerine dönüştürüyoruz. Böylelikle misafir sayılarımızda da gözle görülür bir artış yaşanıyor” diye konuştu. Yurtdışı yatırımlarına sadece Amerika’da devam etmeyeceklerini da ifade eden Bayraktar, hedeflerinde Ortadoğu’ya da açılmak olduğunu söyledi. Viaport markasını yurtdışına taşımaktan gurur duyduklarını da kaydeden Bayraktar, “Dünyaya açılan markamızla beraber, başka Türk markalarını da davet edip, yurtdışına açılmalarına destek olmak istiyoruz. Viaport Türkiye’nin ulusal markası olarak yoluna devam edecek, Amerika’da 35 yıllık bir alışveriş merkezini satın alıp Viaport ismini vermek bize gurur veriyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz