Ana Sayfa Marka-Mağaza Vestel hız kesmedi

Vestel hız kesmedi

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, 2016 yılı ilk altı aylık finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Vestel’in konsolide geliri beyaz eşya ve elektronik gelirlerinin önemli katkısıyla yüzde 24 oranında artış gösterdi. 152 ülkeye ihracat yapan Vestel, 2016 yılının ilk yarısında ihracatını da yüzde 25 artırdı.

Türkiye’nin teknoloji devi Vestel, 2016 yarı yıl sonuçlarını açıkladı. Son yılların en iyi ilk yarı sonuçlarını açıklayan Vestel, iç pazardaki cirosunu yüzde 29 artırırken, ihracatta yüzde 25 artış göstererek finansal sonuçlarında istikrarlı bir büyüme gösterdi.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan ilk yarı sonuçları hakkında şunları söyledi:
“Son yıllardaki en iyi yarı yıl sonucumuzu böylesine zor bir yılda elde etmekten gurur duyuyoruz. Ekonomideki belirsizlikler ve dalganmalara rağmen konsolide gelirimizi yüzde 24 oranında artırırken ihracatta yüzde 25’lik bir artışla tüketici elektoniğindeki lider konumumuzu korumaya devam ettik. Beyaz eşya gelirlerimiz yüzde 26 artarken elektronik gelirlerimiz de yüzde 23 arttı.”

“İhracatta bir numarayız”

Turan Erdoğan, başarılı yarı yıl sonuçlarını istikrarlı şirket politikası, Venus’ün yeni modelinin gördüğü ilgi ve operatörlerle anlaşmalar, Avrupa Kupası ve olimpiyatlara bağlayarak şunları söyledi:

“2016 yılının ilk yarısına baktığımızda global ekonominin yeteri kadar büyüyemediği ve rekabetin çok güçlü bir şekilde hissedildiği Avrupa’da TV pazarı yüzde 5’e varan küçülme oranları yaşarken biz Avrupa’da yüzde 30’un üzerinde büyüdük. Elektronikte iç ve dış pazar toplamda yüzde23 gelir artışı sağladık ve Türkiye’deki liderliğimizi pekiştirerek Avrupa TV pazarında ikinci sıraya yerleştik. Beyaz eşyada yaptığımız etkili maliyet kontrolü ve yeni ürünlerimizin piyasaya girmesiyle 2016 yılının ilk yarısında hem iç pazar satışlarımızı hem de ihracatımızı artırarak yüzde 26’lık bir büyümeye imza attık. Gururla Yerli dediğimiz, üretimimize, teknolojimize sonuna kadar güvendiğimiz bu dönemde bu kadar güçlü sonuçlar elde etmek hepimizi sevindirdi. Bu başarıyı mümkün kılan tüm paydaşlarımıza teşekkür ederim.”

Vestel’de rakamlarla 2016 İlk Yarı
• 2016 6 aylık Konsolide ciro: 4,6 milyar TL
• 2015 6 aylık konsolide ciroya göre yüzde 24 artış
• 2016 6 aylık Faaliyet Kârı: 322 milyon TL
• 2015 6 aylık Faaliyet Kârı: 109 milyon TL
• 2016 6 aylık Net Kâr: 187 milyon TL
• 2015 6 aylık Net Zarar: 29,3 milyon TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz