Ana Sayfa Gündem Van Shopping Fest başladı

Van Shopping Fest başladı

Van Shopping Fest tanıtım toplantısı yapıldı. 15 Mart ile 5 Nisan tarihleri arasından yapılan olan festival için Van’daki kurum ve kuruluş, yerel yönetimler, STK ve odalar bir araya geldi. Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen Van Shopping Fest’in ana sponsorluğunu Van AVM üstlendi.

Van’da, son dönemlerde İran’la ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında, 15 Mart-5 Nisan tarihleri arasında “Van Shopping Fest” gerçekleştiriliyor. Ülkelerindeki 13 günlük nevruz tatili dolayısıyla Van’a gelecek İranlıları daha uzun süre kentte tutmak amacıyla düzenlenen festival, çeşitli organizasyon ve konserlere ev sahipliği yapacak.

Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) öncülüğünde gerçekleştirilecek festivalin amacına ulaşması için bölgenin yanı sıra İran’da da tanıtım çalışması yürütülüyor. Komşu ülkeden turistlerin kente gelmesi için 10 bin Farsça el kitabı, 50 bin İngilizce-Farsça el ilanı, 5 bin afiş dağıtarak, ilan panoları ve gazetelere reklam veren Van TSO, Erzurum, Muş, Bitlis, Hakkari, Tatvan, Doğubayazıt ve Iğdır’da da festivalin tanıtımını gerçekleştirdi. Van’da 3 bin çıkartma, 10 bin indirim kataloğu bastırarak, sektör temsilcileriyle toplantılar da gerçekleştiren Van TSO Festival Komitesi, Gripin grubunun yanı sıra Fettah Can ve İrem Derici ile 3 konser anlaşması imzaladı.

van-alisveris-festivaliFestivalin ana sponsoru olan Van AVM’de müzik dinletileri, akrobasi ve pandomim gösterileri sunulacak. Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, şu ana kadar 600 firmanın festivale üyelik formu doldurarak indirim uygulayacağını taahhüt ettiğini, bu sayının daha da artacağını belirtti. Festival boyunca birçok etkinlik düzenleneceğini anımsatan Takva, şunları söyledi:
“İran’a giderek oradakileri festivale davet ettik. Büyük memnuniyet duydular. Salmas Kaymakamı festivalin kortej yürüyüşüne katılacaklarını bize iletti. İran’ın Doğu ve Güneydoğu bölgesiyle oluşturduğu algıyı kırmaya yönelik çabamız var. Burada yaptığımız görüşmeler de olumlu geçti. Van Valisi İbrahim Taşyapan da İran’da bize destek oldu ve tanıtım konusunda yanımızda yer aldı. Van’ın yaşadığı yerel ekonomik krizi aşmak amacıyla başlattığımız alışveriş festivalinde daha fazla İranlının burada kalmasını, alışveriş yapmasını sağlayacak toplantılar yaptık. Bölgesel sıkıntıları baz aldığımızda geçen yılın rakamlarına erişemeyebiliriz ama en az o kadar ticari bir çıktı elde edersek kendimizi şanslı ve başarılı olarak tanımlayacağız.”

“Amacımız ticareti canlandırmak”

Takva, önceliklerinin kentin yerel ticaretini canlandırmak, bölgeye olumlu etkiler sağlayacak faaliyetlere yoğunlaşmak olduğunu belirterek, geçen yıldan daha etkin tanıtım ve performansla festivali tamamlayacaklarını dile getirdi. Düzenledikleri organizasyonla kenti ön plana çıkarmayı amaçladıklarını vurgulayan Takva, “Hedef kitlerimiz İran olmasına rağmen aslında diğer komşularımızda da farkındalık oluşturarak festivale katılmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Ankara saldırısı nedeniyle bazı etkinlikler iptal edildi

Toplantı da konuşan Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırısından dolayı programlarını kısıtladıklarını söyledi. Takva, “Tabi aslında biz bu yıl ikincisini düzenleyeceğimiz festivalin bazı etkinliklerini iptal ettik. Daha keyifli bir program tasarlamıştık. Fakat dün yine Ankara’da meydana gelen patlama nedeniyle biz programımızı kısıtlamak gereğinde kaldık. Ama duygularımızı hepimizin heyecanı olumsuz etkileyen bir durumla karşı karşıyayız. O yüzden sabah yapmamız gereken keman dinletisi ve bir iki etkinliğimizi iptal ettik” dedi.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Bensel, Van’ın yanı sıra bölge kalkınmasında ve tanıtımında etkili olacak Van Shopping Fest’e katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Alışverişle eğlenceyi birleştiren, perakende, turizm, gıda, ulaşım, konaklama gibi birden çok sektörü harekete geçiren Van Shopping Fest, bölge halkının refahının artmasına önemli yarar sağlayacak. Global Yatırım Holding olarak, kentin en büyük özel sektör yatırımı Van AVM ile önemli bir adım attık. Bölgenin kalkınması ve huzuru için tüm yatırımcılara güzel bir örnek yarattığımıza inanıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz