Ana Sayfa Hizmet-Tedarik TURKrating’den Akfen Holding’e en yüksek not

TURKrating’den Akfen Holding’e en yüksek not

Akfen Holding TURKrating’in ilk kez reel sektörde bir firmaya verdiği en yüksek not olan TR AAA notunun sahibi oldu.

İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (TURKrating), Türkiye’nin önde gelen altyapı holdinglerinden Akfen Holding’in uzun vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu TR AAA, kısa vadeli ulusal kredi derecelendirme notunu TR A1, görünümü ise durağan olarak belirledi.

Yapılan derecelendirmede güçlü finansallara sahip bir portföyün varlığı, güçlü özkaynak yapısı, güçlü ortaklıklar, güçlü kurumsal yönetim standartları, uzun yıllardır grup bünyesinde çalışan yönetici kadronun sürekliliği sağlamış olması ve şirketin faaliyet gösterdiği sektörlerin büyüme potansiyeli Akfen Holding’in sahip olduğu güçlü yönler olarak vurgulandı. Ayrıca yüksek FAVÖK (faiz, amortisman, vergi öncesi kar) yaratma kabiliyeti, önemli miktarlarda temettü sağlayan şirketlerden oluşan portföyü ve istikrarlı büyümesi kredi notunun belirleyici unsurları olduğu belirtildi.

“Şirketimize duyulan güveni bir kez daha pekiştirdi”

Akfen Holding CFO’su Kadri Samsunlu konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “TURKrating kriterlerine göre Akfen Holding’in reel sektördeki ulusal kredi derecelendirme notunun TR AAA olarak belirlenmesi şirketimize duyulan güveni bir kez daha pekiştirdi. Böylece organik ve inorganik olarak sürekli büyümekte olan şirketimizin sağlam finansal yapısı, güçlü özkaynak ve nakit akımları yaratma potansiyeli Turkrating tarafından da teyit edilmiş oldu” dedi.

Samsunlu, sözlerine şöyle devam etti: “Akfen Holding bünyesindeki çoğu şirketimizi yabancı ortaklarımızla birlikte işletiyoruz. Böylece Groupe Aeroports de Paris (ADP), PSA International, Souter Investment LLP, Kardan N.V., Accor SA, Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., EBRD ve IFC gibi her biri kendi sektöründe başarılı ve kredibilitesi yüksek ulusal ve uluslararası yatırımcılarla kurmuş olduğumuz başarılı ortaklıklar ve faaliyet gösterdiğimiz sektörlerin büyüme potansiyeli de güçlü yönlerimiz olarak teyit edildi” dedi.

“Portföyümüzü aktif olarak yönetiyoruz”

“Akfen Holding’in bağlı ortaklıkları ve iştirakleri vasıtasıyla havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi sektörlerde faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Samsunlu, “Sahip olduğumuz bir iş modeli var. Gelecek vadeden sektörlere yatırım yapıyoruz. Portföyümüzde bulunan Mersin Uluslararası Limanı (MIP), TAV Havalimanları temettü verimliliği oldukça yüksek şirketler olarak öne çıkıyor. Ayrıca bağlı ortaklığımız Akfen Yenilenebilir Enerji optimal sermaye yapısına ulaşmış, güçlü nakit akımı yaratabilen ve yaratma potansiyeli olan bir varlığımız olarak faaliyetlerine devam ediyor. Orta ve uzun vadede gelirlerimizin artması, beraberinde yeni istihdam olanaklarının oluşturulması ve ülkemiz ekonomisi için yeni değerler yaratılması Grup şirketlerimiz için öncelik olmaya devam edecektir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz