Ana Sayfa Gündem TMSF, Markantalya AVM’deki satış detaylarını paylaştı

TMSF, Markantalya AVM’deki satış detaylarını paylaştı

Türkiye Varlık Fonu (TMSF), Markantalya AVM’de bulunan gayrimenkul ve araçların satışına ilişkin detayları açıkladı. Müflis Asya Katılım Bankası’na geçen yıl devredilen Markantalya AVM’den sonra, Kadıahmetoğulları Asfalt AŞ’ye ait ofis katlarındaki 3 gayrimenkul, 4 araç ve demirbaşlar satışa çıkarıldı. Toplam 72 milyon 500 bin lira muhammen bedelle düzenlenecek ihale 20 Mart’ta gerçekleşecek.

Türkiye Varlık Fonu (TMSF), Markantalya AVM’deki bazı gayrimenkul ve araçların satışına dair detayları kamuoyuyla paylaştı. TMSF’nin açıklamasına göre, geçtiğimiz yıl Müflis Asya Katılım Bankası’na kredi ve ipotek alacağı karşılığında devredilen Markantalya AVM’nin ardından, bu sefer Kadıahmetoğulları Asfalt AŞ’ye ait ofis katlarındaki 3 gayrimenkul, 4 araç ve bazı demirbaşlar satışa çıkarıldı.

Markantalya AVM’de şu anda teknik bir alan olarak kullanılan 1430 metrekarelik bir büroya ek olarak, 280 metrekarelik iki büro daha bulunuyor. TMSF, bu bürolarla birlikte 2 Mercedes ve 2 Citroen marka toplam 4 otomobil ile 84 parça demirbaş için 72 milyon 500 bin lira muhammen bedelle 20 Mart’ta bir satış ihalesi düzenleyeceğini duyurdu.

Geçen yılki ihalede sadece Müflis Asya Katılım Bankası AŞ’nin teklif verdiği ve Markantalya AVM ile Isparta Meydan AVM’deki 209 bağımsız bölümün toplamda 3 milyar 950 milyon liraya satıldığı hatırlatıldı. Müflis Asya Katılım Bankası, Kadıahmetoğulları Grubu’nun 6 milyar 100 milyon liralık borcunun büyük bir kısmını oluşturan 4 milyar 600 milyon liralık payla en büyük alacaklı konumundaydı.

Müflis Asya Katılım Bankası, iki AVM’nin mülkiyetini devralarak önemli bir tahsilat gerçekleştirmişti. Markantalya AVM’nin yönetimi 2016’da TMSF kayyımlığına devredildiğinde şirketin borçları sebebiyle elektriği kesilme noktasına gelmişti. Ancak TMSF’nin ticari iktisadi bütünlük kararı ve alacaklı bankalarla yapılan protokollerle AVM’nin ayakta kalması sağlandı.

Markantalya AVM doluluk oranı ve ziyaretçi sayısı arttı

Markantalya AVM, 56 bin metrekare alanda 29 bağımsız bölümden oluşuyor ve 2018’de gerçekleştirilen 1 milyar 278 milyon 900 bin lira muhammen bedelli ihalede satılamamıştı. Son zamanlarda yapılan çalışmalarla AVM’nin doluluk oranı ve ziyaretçi sayısı hedeflenen seviyelere ulaştı.

Ayrıca 22 yıl boyunca bitirilemeyen Isparta Meydan AVM’nin TMSF ve Isparta Belediyesi iş birliğiyle ekonomiye kazandırılma süreci de anlatıldı. İnşası tamamlanamayan ve atıl duran bu alan, TMSF’nin kayyım olarak atanması ve belediye ile iş birliği sayesinde ekonomiye kazandırıldı. İnşa edilmemiş haldeki alana yeni kredilerle 114 bin metrekare kapalı alana ve 491 bağımsız bölüme sahip bir AVM inşa edilerek 2022’de açılışı gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz