Ana Sayfa İNDEKS AYD Temmuz ayında AVM’lerde cirolar düştü

Temmuz ayında AVM’lerde cirolar düştü

AYD ve Akademetre Research tarafından oluşturulan AVM Endeksi’nin Temmuz 2016 sonuçları açıklandı. Türkiye’nin kötü bir ay geçirdiği temmuz ayında AVM’lerde cirolar yüzde 2.6 oranında düştü.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Temmuz ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2016 Temmuz döneminde 2015 Temmuz ayına göre yüzde 2.6 oranında bir düşüş göstererek 189 puan olarak gerçekleşti.

avm-cirolari

AVM’lerdeki kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Temmuz 2016’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.6 oranında düştü. Verimlilik, İstanbul’da 741 TL, Anadolu’da 708 TL olarak gerçekleşti. Türkiye ortalamasında 721 TL’ye ulaştı.

avm-ciro-endeksi

Temmuz ayında en yüksek ciro artışı hipermarket kategorisinde gerçekleşti

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile karşılaştırıldığına 2016 Temmuz döneminde kategoriler bazında da endeks yüzde 3’lük bir düşüş gösterdi. Geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile karşılaştırıldığında endeks hipermarket kategorisinde yüzde 38, yiyecek kategorisinde yüzde 10, ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 8’lik artış kaydederken aynı dönemde AVM’lerdeki diğer alanların (Yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalar.) ciroları yüzde 1, giyim kategorisi ciroları yüzde 5 ve teknoloji hipermarket ciroları da yüzde 12 oranında düşüş gösterdi.

avm-kategoriler

AVM ziyaret sayısı endeksi

Temmuz 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 2,9’luk azalma yaşandı.

avm-ziyaretci-sayisi

Hulusi Belgü: Düşüşler süreklilik arz etmedi

ayd-baskani-hulusi-belguAVM Endeksi Temmuz 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Temmuz 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 2.6 oranında düşüş gösterdi, bu esasında enflasyonu da dikkate aldığımızda ciddi bir durgunluğun göstergesi olmakla beraber bayram alışverişinin haziran ayına sarkması önemli etkenlerden biri. Yine aynı dönemde kategoriler bazında yüzde 3’lük ziyaret sayısı verilerinde de yüzde 2,9’luk bir azalma yaşandı. 15 Temmuz gecesi ülke olarak çok büyük bir badire atlattık. Yaşanan başarısız darbe girişimi sadece demokrasimizi değil aynı zamanda günlük yaşamımızı, birlik ve beraberliğimizi de hedef alan bir olaydı. Nitekim darbe girişiminin hemen sonrasındaki dönemde AVM cirolarında yüzde 15, ziyaret sayılarında ise yüzde 65’e yakın hızlı düşüşler gözlendi. Ancak bu düşüşler süreklilik arz etmedi hafta başından itibaren toparlanmalar başladı ve temmuz ayı geneli yüzde 2.6’lık düşüşle kapandı. Bu dönemde kategoriler bazındaki cirolara baktığımızda en yüksek artışın hipermarket kategorisinde yaşanması AVM ziyaretçilerimizin ağırlıklı olarak zorunlu ihtiyaçlarına yöneldiklerini gösteriyor. Endeks 2016 yılının başından itibaren temmuz ayında ilk kez düşüş kaydetti. Ancak daha önceki dönemde yaşanan terör saldırıları sonrasında da görüldüğü gibi halkımız teröre ya da tahriklere teslim olmamış; günlük yaşamını gerektiği normlarda yaşayabilmenin tüm bu olaylar karşısında verilecek en güçlü yanıt olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz