Ana Sayfa Gündem TeknoSA, 15 yılda 130 milyon ürün sattı

TeknoSA, 15 yılda 130 milyon ürün sattı

2000 yılında “Herkes için Teknoloji” felsefesiyle yola çıkan Türkiye teknoloji perakendeciliğinin lider markası TeknoSA, 15’inci yılını kutluyor. Türkiye genelinde 300’e yakın mağazası ile teknolojiyi tüketicilere götüren TeknoSA, geçtiğimiz 15 yılda mağazalarında 1,5 milyar kişiyi ağırlayarak teknoloji perakendeciliğinde ulaşılması zor bir rakamı teknoloji severlerle birlikte yakaladı.

“Herkes için Teknoloji” felsefesiyle 2000 yılında kurulan ve Türkiye teknoloji perakendeciliğinin değişmez lideri konumunda olan TeknoSA, 15’inci yaşını güçlü hedeflerle kutluyor. Geçtiğimiz 15 yılda, 20 milyar TL’lik 130 milyon adet ürünü teknoloji severlerle buluşturan ve 15 bin kişiye kariyer olanağı sağlayan TeknoSA, hem büyümeye hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

15 yıl boyunca sektöre yön veren ve kilometre taşlarını oluşturan TeknoSA, bugüne kadar yarattığı değeri, 2015 yılını ve gelecek hedeflerini Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan’ın ev sahipliğinde “15 Yıldır Teknolojinin Değişmeyen Gücü” temalı toplantıda basınla paylaştı.

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, teknolojinin değişim hızı düşünüldüğünde TeknoSA’nın 15 yıllık serüveninin yarım asra denk geldiğini belirtti ve “TeknoSA, teknoloji perakendeciliğinde dünya ölçeğinde bir “benchmark” oldu.” dedi.

“15 yılda Türkiye’de herkesin hayatına teknoloji ile dokunduk”

Dinçer, TeknoSA’nın geride bıraktığı 15 yıla ilişkin olarak; “15 yılda 130 milyon adet ürünü teknoloji severlerle buluşturduk ve Türkiye’yi teknoloji ile donattık. Bugün 300’e yakın mağazamızla doğudan batıya tüm Türkiye’de teknoloji ürün ve hizmetlerine erişim için değişmeyen adresiz. Mağazalarımız ve online alışveriş platformlarımızla Türkiye’de çoklu kanal perakendeciliğinin de öncülüğünü üstleniyoruz. TeknoSA, sadece Sabancı Topluluğu’nun değil Türkiye’nin de gururu. Rekabetin yerli-yabancı pek çok oyuncunun nefesinin kesilmesine neden olacak kadar çetin ve zorlu geçtiği bir sektörde her zaman lider olmak ve bunu yeniliklerle pekiştirmek kolay bir iş değil. 15 yılda mağazalarımızda ve dijital platformlarımızda 1,5 milyar ziyaretçi ağırladık. Türkiye’de herkesin hayatına teknoloji ile dokunduk ve dokunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz, 2020’de 4 yıldızlı teknoloji perakende şirketi olmak”

TeknoSA’nın 15 yıl önce, 3 ilde 5 mağaza ve 163 çalışan ile yola çıktığını anlatan Haluk Dinçer konuşmasında şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada ise 300’e yakın mağazamızla Türkiye’nin dört bir yanına 10 binlerce teknoloji ürünü götürüyoruz. Geleceğimizi inşa ederken güven ve insan odaklı yaklaşımımızın üzerine her zaman “merak” ve “değişim” potansiyelimizi koyduk. Perakende sektörüne “bilimsel perakendecilik” ve son yıllarda üzerinde çalıştığımız “deneyimsel perakendecilik” kavramlarını TeknoSA kazandırdı. Teknoloji gibi bir alanda 15 yıl boyunca liderliği üstlenen TeknoSA, sadece Türkiye için değil, dünya teknoloji perakendeciliği için de bir başarı hikayesi. Bu hikaye, TeknoSA’nın uluslararası rakipleri için de öğretici oldu. Dünya devlerinin TeknoSA’nın başarı hikayesinden esinlenerek iş modellerini ‘TeknoSA Modeli’ne dönüştürdüklerini görüyoruz.”

Dinçer, TeknoSA’nın 2015 yılında da aralıksız büyümesini sürdürdüğünü ve 3,2 milyar TL’lik ciroya ulaştığını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Büyüme ve yatırımlarımız 2016’da da hız kesmeyecek. Yaklaşık 40 milyon TL’lik bir yatırım planımız var. Hem 2015 yılında yapılan atılımların meyvelerini toplayacağız hem de teknolojide ürün, hizmet ve çözümün bir arada sunulduğu perakendecilik anlayışını zenginleştireceğiz. 20’nci yılımızı kutlarken hedefimiz, “Teknoloji Hızında Büyüyen” bir TeknoSA yaratmak ve Türkiye’de üst üste liderliğimizi 20 yıl devam ettirerek Türkiye’nin ‘4 yıldızlı tek teknoloji perakende markası’ olmak.”

TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan da 15 yılda teknolojinin çok değiştiğini, teknolojinin değişmeyen adresinin ise TeknoSA olduğunu ve gelecekte de TeknoSA’nın sektörü şekillendireceğini vurguladı.

Gürcan: “15 yılda 15 bin gence kariyer olanağı sağladık”

15 yılda 15 bin gence kariyer olanağı sunarak Türkiye’de istihdama katkı sağladıklarını açıklayan Gürcan; “2005 yılında kurulan TeknoSA Akademi ile teknoloji perakendeciliği sektörünün ilk ve tek MEB sertifikalı eğitim merkezini açmıştık. Bugüne kadar 5 milyon saat eğitim ve on binlerce mezun veren TeknoSA Akademi ile amacımız, nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin yanı sıra müşterilerimizin memnuniyetini de maksimize etmek. TeknoSA olarak, Türkiye ekonomisine nitelikli iş gücü desteği sağladık, sağlamaya da devam edeceğiz. 15 yılda yaptığımız 1 milyar TL seviyesinde yatırım sektörümüz için çok değerli. Ancak Türkiye’nin teknoloji dönüşümünde aldığımız rol, teknolojiyle insanların hayatına sunduğumuz fayda her şeyin ötesinde!” diye konuştu.

Gürcan: Mobilde 1,5 milyon kişiye özel mağazamız var

2015 yılının TeknoSA ve Türkiye teknoloji perakendeciliği adına ‘İlklerin Yılı’ olduğunu ifade eden Bülent Gürcan, 2016 yılında da sektördeki yeniliklerin öncüsü olacaklarını söyledi. TeknoSA Mobil ile Türkiye’de mobil iletişim veren ilk ve tek teknoloji perakendecisi olduklarını hatırlatan TeknoSA Genel Müdürü Gürcan; “2015 yılında ayrıca kendimize ait özel markalı akıllı ürünleri tüketicilerle buluşturarak sektörde bir ilki daha hayata geçirdik. İleri teknolojiyi, erişilebilir fiyatlarla tüketicilere sunduğumuz TeknoSA Preo P1 model akıllı telefon ve Pwatch akıllı saat ürünlerimizi daha da geliştirerek 5 ay gibi kısa bir zamanda yeni modellerimizi tüketicilerle buluşturduk. Sırada TeknoSA Preo aksesuar serisi var. Tüketicilerimiz bunu da çok sevecek. Öte yandan bizi rakiplerimizden ayrıştıran son yıllarda yatırımlarımızı odakladığımız omni-channel yani çoklu kanal modelinde de iyi bir trend yakaladık. 2015 yılında e-ticarette yüzde 50’ye yakın büyüme gerçekleştirdik. Burada tüm kanalların entegrasyonu ve yaygın mağaza ağımızın olması bize önemli bir avantaj sağlıyor. Click & Collect uygulamamızla internetten sipariş edip mağazalarımızdan teslim alma oranı geçen yıl yüzde 15 seviyesinde gerçekleşti. Önümüzdeki yıl, bu oranın yüzde 25’e çıkmasını bekliyoruz. Bugün TeknoSA’nın online trafiğinin yarısı da cepten yani mobil platformlardan geliyor. Mobil aplikasyonlarımızın indirilme sayısı 1,5 milyona ulaştı. Bu da bizim için 1,5 milyon kişiye özel mağaza demek. Mobil uygulamalarımızdan alışverişin e-ticaret içindeki payı ise yüzde 15 seviyesini aştı.” dedi.

Gürcan: Online kanalda hedefimiz 5 yıl içinde 5 kat büyüme

2016 yılında mağazacılıkta yüzde 10, e-ticarette yüzde 50’ye yakın büyüme hedeflediklerini belirten TeknoSA Genel Müdürü, bu yıl 15 yeni adres ile mağaza yatırımlarına devam edeceklerini, yeni ürün ve hizmetlerle, farklı işbirlikleriyle yeniliklerin merkezi olmayı sürdüreceklerini açıkladı. Gürcan; “Bu yıl 4 boyutlu büyüme stratejimiz var ve 2016’yı “4D yılı” olarak tanımladık. 4D’nin açılımı da Derinleşme, Dönüşüm, Dayanışma ve Deneyim. Tüm süreçlerimizde, teknoloji yatırımlarımızda ve iş süreçlerimizde derinleşeceğimiz, dijitalleşme ve fijital dönüşüme ağırlık vereceğimiz, katkı yaratan projelerimizle ve güçlü işbirliklerimizle toplumla ve iş ortaklarımızla dayanışmamızı güçlendireceğimiz, müşterilerimize kesintisiz ve mükemmel deneyimler yaşatacağımız bir yıl bizi bekliyor. Teknolojide ürün, hizmet ve çözümü bir arada sunan tek adres olma anlayışıyla atılımlarımız sürecek. Online kanalda 2020’ye kadar hedefimiz, 2015’te yarattığımız değeri 5’e katlamak” şeklinde konuştu.

Rakamlarla 15 yıldır teknoloji perakendeciliğinin lideri: Teknosa

• TeknoSA, 15 yıl içerisinde 1 milyar TL’lik altyapı ve marka yatırımı yaptı.

• Mağazalar ve online kanalda 20 milyar TL değerinde 130 milyon adet teknoloji ürünü, tüketicilerle buluşturuldu.

• 15 yıl içerisinde TeknoSA mağaza ve dijital platformlarını ziyaret eden kişi sayısı 1,5 milyar kişiye ulaştı. Bu ziyaretçi sayısı Avrupa nüfusunun da iki katına denk geliyor.

• TeknoSA, 15 yılda 15 bin kişiye istihdam olanağı sağlayarak ülke ekonomisine katkıda bulundu.

• TeknoSA’nın Turuncu Kart sahibi müşterileri 5 milyon kişiyi aştı.
• 2005 yılında kurulan TeknoSA Akademi’de 5 milyon saat eğitim verilerek, 12 binden fazla mezun sektöre kazandırıldı.

• 2007’den beri yürütülen “Kadın için Teknoloji” projesi ile şu ana kadar Türkiye’nin 58 ilinde 15 bin kadına ücretsiz bilgisayar eğitimleri verildi.

• “Tarih için Teknoloji” sosyal sorumluluk projesiyle İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi’nde bulunan kitap, fotoğraf, yazma, harita, müzik notası, gazete, hat ve levhadan oluşan 100 bine yakın eser dijital ortama taşındı.

• TeknoSA, Türkiye Futbol Federasyonu ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşması ile 2007 yılından beri “Milli Takım Teknoloji Tedarikçisi” olarak Türkiye’nin lider takımına destek veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz