Ana Sayfa Gündem Tekfen, her yıl 1 milyar liralık konut ve AVM yapacak

Tekfen, her yıl 1 milyar liralık konut ve AVM yapacak

İnşaat sektörünün önemli oyuncularından Tekfen hedef büyüttü. Tekfen, her yıl 1 milyar liralık konut ve AVM yapmayı hedefliyor.

Şu anda 1.424 konutluk Hep İstanbul projesinin inşaatını sürdüren ve bu projeden 600 milyon lira satış geliri hedefleyen firma, yılda ortalama üç büyük inşaat projesi ile yola devam edip ‘inşaat cirosunu’ kısa vadede 1 milyar liraya çıkarmak istiyor. Tekfen EmlakGeliştirme Genel Müdürü Öner Egesel, “Şu anda Zeytinburnu, Kartal ve Sarıyer’de bazı görüşmelerimiz var. Tekfen Grubu’nun, sanayi ve taahhüt işleri dahil cirosu 5 milyar lira civarında. Biz Türkiye’ye inanıyoruz ve inşaat gayrimenkul sektöründe daha da büyüyeceğiz. Hedefimiz grubun cirosu içinde payımızı kısa sürede yüzde 15’e taşımak” dedi.

Ömer Egesel, yapımı 1 yıl sonra tamamlanacak Esenyurt sınırları içindeki Hep İstanbul Projesi ile ilgili de “Arsayı Horoz Lojistik’ten satın aldık. 57 dönüme yakın arsamıza 1.424 konut inşa ediyoruz. 253.000 metrekare inşaat yapıyoruz. Projeye başlayalı 1.5 yıl oldu ve biz yüzde 70’ini sattık. Hedefimiz 600 milyon lira ciro yapmak. Projenin ilk lansman günlerinde metrekare fiyatımız 2.600 TL’ydi, şu anda 3.800 TL’ye satılıyor. Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar birleşiminde mükemmel bir lokasyonda olması ve Tekfen’in sektörde uzun yıllara dayanan güçlü imajı sayesinde çok başarılı bir süreç yaşıyoruz. Projeyi Leed’e uygun yapıyoruz. Şu anda da çok uygun kampanyalarımız var. Projede yeni satışa açtığımız Sıra Evler kısmı da yoğun ilgi gördü ve birkaç günde yüzde 20’sini sattık. Sıra Evler 14 blokta 66 ev olarak planlandı” dedi.

İzmir projesi başlıyor

Tekfen Emlak Geliştirme’nin Rönesans Grubu’yla ortak olarak 500 milyon dolar ciro hedefiyle yola çıktığı ve planlama aşaması devam eden İzmir’deki karma projeyi bu yıl başlatmayı hedeflediklerini belirten Egesel, Rönesans ile her aşamada yüzde 50-50 ortak olduklarını ifade etti. Egesel, “Projenin mimarı Emre Arolat, toplam 150 bin metrekare kapalı alanda İzmir’in en büyük projelerinden biri olacak. 2019 yılında tamamlanması hedefleniyor” dedi. Ömer Egesel, İstanbul’da özellikle yeni gelişim hatlarına odaklandıklarını açıklayarak, Hep İstanbul projesinde olduğu gibi sanayi dönüşümüne de her zaman katkı sunmak istediklerini söyledi. Odakta Kartal, Sarıyer, Zeytinburnu gibi ilçelerin olduğunu anlatan Egesel, “Hem büyük sanayi dönüşüm alanları var, hem de şehirle yakın bağlantıları… Ayrıca Tekfen markasıyla bir yere gitmemiz mühendislik ve tasarım alanında bilinen gücümüzle bizi tercih edilir kılıyor” diye konuştu.

ABD’li fonla iş birliği

Gayrimenkul geliştirmenin grup içindeki payını da artıracaklarını kaydeden Egesel, “Şu anda payımız yüzde 3-4 bandında. Bunu yüzde 15’e çıkarma hedefimiz var” dedi. Tekfen Holding’in büyüme planları çerçevesinde önemli bir yere sahip olan Tekfen Emlak Geliştirme, ABD’li fon şirketi Amstar Global Partners ile de niyet mektubu imzaladı. Buna göre fonla, proje bazlı çalışmalar yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz