Ana Sayfa Dünyadan Swatch, gökkuşağı renkleri barındıran 172 saate el koyan Malezya’ya dava açtı

Swatch, gökkuşağı renkleri barındıran 172 saate el koyan Malezya’ya dava açtı

Eşcinselliğin suç olduğu Malezya’da hükümetin ünlü İsveç markası Swatch’un saatlerine el koyması büyük kriz çıkardı. Malezya’ya dava açan şirket, zararının telafi edilmesini ve saatlerin iadesini istiyor.

İsviçre merkezli saat üreticisi Swatch Group, “LGBT haklarını öne çıkaran” gökkuşağı renkli saatlere el koyduğu ve bu adımıyla şirketin itibarını zedelediği gerekçesiyle Malezya hükümetine karşı dava açtı.

Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Malezya’da eşcinsellik suç olarak kabul ediliyor. İnsan hakları grupları, ülkede lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel (LGBTQ) topluluğuna karşı artan hoşgörüsüzlük olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Malezya İçişleri Bakanı, yaptığı açıklamada, mayıs ayında yetkili makamların Swatch’ın ‘Onur Koleksiyonu’ndaki saatlere üzerinde ‘LGBTQ’ harflerinin bulunması nedeniyle el koyduğunu dile getirmişti.

Swatch, içişleri bakanlığı yetkililerinin 16 satış noktasından 172 saate “yasadışı” olarak el koyduğunu aktardı. Dava, 24 Haziran’da Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi’nde açıldı.

Saat üreticisi, dava dilekçesinde, “El konulan saatler hiçbir şekilde kamu düzeninin veya ahlakının bozulmasına veya herhangi bir yasa ihlaline neden olmamıştır ve olmayacaktır” ifadesine yer verdi.

Şirket, kendilerine tebliğ edilen el koyma tebligatlarında saatlerin eşcinsel haklarına ilişkin unsurlar bulunduğu, bu hakları desteklediği ve Malezya yasalarını ihlal etme potansiyeli taşıdığının belirtildiğini bildirdi.

Swatch, toplam değeri 64 bin 795 ringgit (14 bin 250 dolar) olan el konulan saatlerin çoğunun ‘LGBTQ’ yazısı içermediğini de savundu.

Keza şirket, el koymaların ardından ülkede iş yapma kabiliyetinin “büyük ölçüde tehlikeye girdiğini” belirterek tazminat ve bu saatlerin iadesini talep etti.

Malezya İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin yorum yapmazken Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi, davayı 20 Temmuz’da görüşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz