Ana Sayfa İNDEKS Sultanahmet Köftecisi Sultanahmet’te lezzet kuyruğu

Sultanahmet’te lezzet kuyruğu

Sultanahmet’te lezzet kuyruğu yine iftar saatlerinde yaşandı.  İftar saatinde ünlü köftecinin önünde oluşan uzun kuyrukta,  ağırlıklı olarak Y Kuşağı olarak adlandırılan gençlerin yer alması dikkati çekiyor.

Sultanahmet Meydanı ramazan dolayısıyla büyük kalabalıklara ev sahipliği yaparken, iftar için en çok ilgi gören adres, 96’ıncı hizmet yılına giren Tarihi Sultanahmet Köftecisi oluyor. İftar saatinde Sultanahmet’te lezzet kuyruğu yaşanıyor. Ünlü köftecinin önünde oluşan uzun kuyrukta,  ağırlıklı olarak Y Kuşağı olarak adlandırılan gençlerin yer alması da dikkati çekiyor.

Tarihi yarımadanın merkezi Sultanahmet, yüzyıllardır olduğu gibi bu yıl da ramazanın manevi olarak en yoğun yaşandığı mekan olma özelliğini koruyor. Mahyalar ve ışıklarla süslenen Sultanahmet Camisi  ve Ayasofya’nın görkemi ile taçlanan ramazanın  manevi hazzını en güzel şekilde yaşamak isteyen binlerce kişi, Sultanahmet Meydanı’nı boş bırakmıyor.

Belediyelerin ve değişik kuruluşların düzenlediği etkinliklerle adeta tarih yolculuğuna çıkan vatandaşlar, iftar saatinde ise bir asırdır olduğu gibi Sultanahmet Köftecisi önünde uzun kuyruklar oluşturuyor.

Ezan sesinin duyulmasıyla birlikte, vatandaşlar oruçlarını, 3 katlı tarihi mekanda  ikram edilen iftariyelikler ve lezzet topu köftelerle açıyor.  Restoranda yer bulamayanlar ise ekmek arası köftelerini alarak oruçlarını, Tarihi Sultanahmet Köftecisi’nin hemen karşısında yer alan parkın yüzyıllık ağaçlarının altlarında açma fırsatı buluyor.

Sultanahmet köftesinin lezzetini ve sunum geleneğini 4 kuşaktır özenle koruyan Tezçakın ailesi de, ramazanda hizmetin aksamaması için tüm fertleriyle iftar saatinde işlerinin başında oluyorlar. Sultanahmet  Köftecisi önünde oluşan metrelerce kuyruk, yaklaşık 100 çalışanın özverili çabası sonucu, ezan sesiyle birlikte hızla eriyor. Sahura kadar açık tutulan tarihi işletmede,  her gün yaklaşık 300-400 kilo et lezzet topu köftelere dönüştürüyor ve gün boyunca 3-4 bin kişiye hizmet sunuluyor.

Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın,  vatandaşların hiç kaybolmayan ilgisi ve ramazan ayında büyük kalabalıklara hizmet vermenin omuzlarına ayrı bir sorumluluk yüklediğini belirterek, “Orta yaş üstü için kuyruklar, hele de Sultanahmet Köftecisi’nin kuyruğu son derece normaldir. Onlar biraz da nostalji yaşamak için mutlaka ramazan ayında Sultanahmet Köftecis’nde iftar açarlar. Ancak son yıllarda kuyruktaki gençlerin fazlalığı bizim de dikkatimizi çekiyor. Kitap okuyarak, yaşlılarla sohbet ederek anılarını dinleyen gençler, kuyruklarda özel dostluklar kurmanın keyfini yaşıyor. Sultanahmet Köftecisi’nin bir asra yaklaşan lezzet ve sunum geleneğini, gençlere de beğendirmiş olmak, bize ayrı bir onur veriyor. Ayrıca, çok sayıda üçüncü, dördüncü kuşak müşterimizi de kuyrukta görebiliyoruz. Geçmişte anne babalarının ya da dedelerinin elinden tutarak dükkanımıza gelen müşterilerimiz şimdi çocukları ya da torunları ile gelerek iftar yapıyorlar” diye konuştu.

Tezçakın, kardeş ülke Azerbaycan’ın başkenti Bakü’deki 3 şubeleri ile Tuzla Marina ve Viaport’taki şubelerinin de ramazanda büyük kalabalıklara ev sahipliği yaptığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz