Ana Sayfa Dünyadan Starbucks da Rusya’dan tamamen çıkıyor

Starbucks da Rusya’dan tamamen çıkıyor

8 Mart’tan itibaren Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldığını açıklayan Starbucks, Rusya’dan tamamen çıkacağını duyurdu. Ünlü kahve zinciri, 15 yıldır faaliyet gösterdiği Rusya’daki 130 mağazasını kapatıyor.

Ukrayna’nın işgalinin ardından peş peşe Rusya’dan çıkan markalara Starbucks da katıldı. Starbucks, Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ülkeden tamamen çekileceğini duyurdu.

Starbucks, Rusya’da 15 yıl faaliyet gösterdikten sonra ülkedeki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Kahve devi yaptığı açıklamada, Rusya’da artık bir marka varlığının olmayacağını duyurdu. Starbucks’ın ülkede 130 şubesi var ve bu da şirketin yıllık gelirinin yüzde 1′inden azını oluşturuyor.

Starbucks, yaklaşık 2 bin Rus işçisine altı ay boyunca ödeme yapacağını ve kahve zincirinin dışındaki yeni fırsatlara geçişlerine yardımcı olacağını söyledi.

Hem tüketiciler hem de yatırımcılar, Starbucks gibi Batılı şirketlere, Kremlin’in Ukrayna ile savaşına muhalefet göstermek için Rusya ile bağlarını kesmeleri için baskı yaptı, ancak lisans anlaşmalarının çözülmesi zaman alıyor. Starbucks, 8 Mart’tan bu yana ülkeyle olan tüm ticari faaliyetlerini askıya almıştı. Duraklama, tüm Starbucks ürünlerinin sevkiyatlarını ve geçici olarak kapatılan kafeleri içeriyordu.

Mayıs ayı başlarında yayınlanan son üç aylık sonuçlarında şirket, ticari faaliyetlerin askıya alınmasının finansal etkisini açıklamadı. Eski CEO Kevin Johnson, Rus işinden insani sebeplere telif hakkı bağışlama sözü vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz