Ana Sayfa Gündem Sinema salonları caddeden AVM’ye taşındı

Sinema salonları caddeden AVM’ye taşındı

Türkiye’de sinema salonları “Cadde sineması” kavramından uzaklaşarak AVM’lere yönelirken, sinema salonlarının AVM’de yer alma oranı da yaklaşık yüzde 71’e ulaştı. Bu oran İstanbul ve İzmir’de yaklaşık yüzde 80’e, Ankara’da ise yüzde 85’e çıktı.

Türkiye genelinde sinema salonları cadde sineması kavramından uzaklaşarak, AVM’lere kayarken, sinema salonlarının AVM’de yer alma oranı da yaklaşık yüzde 71’e ulaştı.Rekabet Kurumunca hazırlanan Sinema Hizmetleri Sektör Raporu’ndan derlenen bilgilere göre, Türkiye’de son 10 yılda gösterime giren hem yerli hem de yabancı film sayısı düzenli bir artış seyri izlerken, yerli film yapımların sayısı bakımından Türkiye, Avrupa’da sekizinci sırayı aldı.

Yapım pazarı çoğunlukla düzensiz faaliyet gösteren çok sayıda küçük firmadan oluşurken, en çok izleyici çeken ilk altı yapım firmasının filmleri seyirci sayısının neredeyse yarısını elde etti. Son 10 yılda hem seyirci sayısı hem de elde edilen hasılat miktarında düzenli bir artış görüldü.

Türkiye’de kişi başına düşen bilet sayısı yaklaşık 0,8 olmasına rağmen, Avrupa ülkeleri arasında seyirci sayısı bakımından yedinci, hasılat bakımından ise sekizinci sırada yer aldı. Son 10 yılda perde/salon sayısında düzenli bir artış görülürken, Türkiye Avrupa’da en çok salona sahip yedinci ülke oldu.
Düzenli film gösteren 2 bin 188 sinema salonu bulunurken, bu salonların yarısına yakını (yaklaşık yüzde 45) İstanbul, Ankara ve İzmir’de yer aldı.

Sinema için AVM’ler tercih ediliyor

Rapora göre, gösterim pazarında faaliyet gösteren teşebbüslere ilişkin bağımsız ve zincir sinema ayrımının yanı sıra bu teşebbüslere ait sinemaların bulunduğu lokasyona ilişkin, “Cadde sineması” ve “AVM sineması” şeklinde bir ayrım yapılıyor. Tüketicilerin eğlence anlayışının değişmeye başladığı 2000’li yıllar ile Türkiye’de sinema salonları “Cadde sineması” kavramından uzaklaşarak AVM’lere yöneldi.

Ülke genelinde sayıları hızla artan AVM’lerde yer alan zincir sinema işletmelerinin çok salonlu yapılaşmaları ile 2013’te 2 bin 98 olan düzenli sinema filmi gösteren sinema salonu/perde sayısı, 2014 Kasım ayı itibarıyla yaklaşık yüzde 4 artarak 2 bin 188’e çıktı. Düzenli film gösteren sinema salonların yüzde 31’i İstanbul’da bulunurken, bunu yüzde 9 ile Ankara ve yüzde 4 ile de İzmir izledi.

Sinema salonlarının AVM’lerde yer almasıyla tüketiciler, bulundukları binayı terk etmeden yemek yeme, alışveriş yapma gibi pek çok tüketim olanağına kavuşurken, izleyicilerin yüzde 61’i tercihini AVM’den yana kullandı. Bu tercihte AVM’lerde yer alan sinema salonlarının fiziki ve teknik koşullarının daha iyi olması da etkili oldu.

Türkiye genelinde sinema salonlarının AVM’de yer alma oranı yaklaşık yüzde 71’i bulurken, bu oran İstanbul ve İzmir’de yüzde 80’e, Ankara’da ise yüzde 85’e çıktı. Üç büyük il dışındaki illerde ise sinema salonlarının yüzde 63’ü AVM’lerde yer aldı.

Rapora göre, 2014 yılı Kasım ayı itibarıyla AVM’de bulunan sinema salonu sayılarının oranları şöyle:

Kentler            AVM’lerdeki salon         AVM dışındaki salon
İstanbul                  80,4                             19,6
Ankara                    85,4                             14,6
İzmir                      80,4                             19,6
Diğer İller               63,5                             36,5
Türkiye                   71,4                             28,6

Kaynak/aa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz