Ana Sayfa Gündem Sevgililer Günü alışveriş trendleri

Sevgililer Günü alışveriş trendleri

Mastercard’ın dünya genelinde hediye alışkanlıklarını ortaya koyan anketi, iş sevdiklerimize gelince hediye alımı için online alışveriş yerine yüzyüze alışverişi tercih ettiğimizi gösteriyor. Hediye harcamalarının bir haritasını da çizen ankete göre, ankete katılanların sadece yüzde 6’sı Sevgililer Günü hediyelerini online alırken yüzde 90’ı hediyelerini kendi elleriyle seçmeyi tercih ediyorlar. Türkiye’de ise online alışverişlerin oranı benzer bir oran sergilerken (yüzde7), yüzyüze alışverişi tercih edenlerin oranı yüzde 71.

Mastercard, Sevgililer Günü’ndeki alışveriş tercihleri belirlemek için Türkiye’nin de arasında olduğu 200 ülkede son 4 yılın hediye alışkanlıklarını araştırdı. Dünya genelinde kutlanan bu günde alışveriş tercihlerini ortaya koyan anket, online alışverişin son yıllardaki karşı konulamaz yükselişini gözler önüne sererken, özellikle tercihlerimizin bu gibi özel günlerde diğer günlere kıyasla büyük farklılık gösterdiğini vurguluyor. Araştırma, söz konusu sevdikleri olduğunda, tüketicilerin hediyelerini online almak yerine bizzat yerinde almayı tercih ettiklerini gösteriyor. Araştırmaya göre ayrıca tüketiciler sevdiklerine maddi değeri yüklü hediyeler vermektense paha biçilemez deneyimler yaşatmayı tercih ediyorlar. Bu nedenle Sevgililer Günü’nde dünya genelinde konaklama ve restoran harcamaları 2016 yılında önceki yıla kıyasla yüzde 31 artış göstermiş. Kısacası, online alışverişin son yıllardaki karşı konulmaz yükselişine rağmen aşk ezber bozabiliyor.

Türkiye’de konaklama harcamaları birinci sırada

Türkiye’de çiftler yüzde 35’lik payla en çok otel paketlerini değerlendirmeyi tercih ederken, restoran harcamalarının tüm harcamalar içindeki payı yüzde 7. Konaklama harcamalarında Türkiye’yi İsviçre, İspanya ve Avusturya takip ediyor. İsveç, Polonya ve Latin Amerika ülkeleri kalbe giden yolun mideden geçtiğine inanıyor ve sevdikleriyle romantik bir akşam yemeğini tercih ediyor. Geleneksel aşıkların tercihi olan çiçek, kart ve mücevhere yapılan harcamalar tüm Avrupa genelinde 2013’ten bu yana giderek düşüyor ve yerlerini pahabiçilemez deneyimler yaşatmaya yönelik harcamalar olan restoran ve otel kategorisine bırakıyorlar. Bu konuda dünyadaki trende İtalyan ve Hollandalı aşıklar karşı koyarak sevgilerini gösterirken klasik yöntemlerden vazgeçmiyorlar. İtalya’da mücevher alımları yüzde 15-18 oranlarını korurken, Hollanda’da çiçek alımı oranının genel olarak yüzde 11-12 olarak gerçekleştiği görülüyor. Orta Doğu’da ise yüzde 23’lük payı ile yine mücevher en çok tercih edilen hediyeler arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz