Ana Sayfa Gündem Sabri Özel, iflas erteleme istedi

Sabri Özel, iflas erteleme istedi

Yaklaşık yarım asırlık marka Sabri Özel, iflas erteleme başvurusu yaptı. 1969 yılında kurulan Sabri Özel’in Türkiye genelinde 50 mağazası bulunuyor. Markanın, OHAL süresince iflas erteleme başvurularının yasaklandığı dönemden önce başvurduğu öğrenildi.

Türkiye genelinde 60’a yakın mağazası bulunan Sabri Özel iflas erteleme istedi. Türkiye’nin en büyük tekstil markalarından biri olan Sabri Özel’e üç kişilik kayyum heyeti atandı. Şirketin ‘iflas erteleme’ başvurusunu OHAL döneminden önce yaptığı öğrenildi.

İflas erteleme başvurusu, Sabri Özel Örme Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş ve Sabri Özel Tekstil Tic. ve San. Ltd. şirketi için yapıldı. Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan başvuruda, şirketlerin borca batık durumda oldukları bildirildi. Mahkeme, şirketleri haciz baskısına karşı korumaya aldı; kayyum ataması yaptı. Mali Müşavir Burak Bayrakçı, Yard. Doç. Dr. Veli Uluçam ve Yard. Doç. Dr. Aydın Çelik kayyum olarak atandı. Her iki şirketin faaliyeti kayyum denetimine tabi olacak.

47 yıllık firma

1969 yılında 10 metrekarelik küçük bir triko atölyesinde temeli atılan Sabri Özel, 23 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapıyor. Türkiye tekstil sektöründe triko denince ilk akla gelen markalardan olan Sabri Özel, 50 mağazasıyla hizmet veriyor. Sabri Özel, Bluring, Entro ve Sabri Dino markaları ile birlikte Rusya, Amerika, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde pazarlama faaliyetlerini sürdürüyordu.

Yasaktan önce başvurdu

OHAL süresince iflas erteleme başvuruları, Kanun Hükmünde Kararname ile yasaklanmıştı. OHAL süresince iflas erteleme başvurusu yapılamıyor. Sabri Özel’in, yasak öncesi mahkemeye başvurduğu anlaşıldı. Her iki şirketin iflas erteleme talepli başvurusuna ilişkin ilk duruşma 3 Kasım’da yapılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz