Ana Sayfa Dünyadan Rusya’da hazır giyimde yerel üretim arttı, ama mağazalar Çin ürünleriyle dolu

Rusya’da hazır giyimde yerel üretim arttı, ama mağazalar Çin ürünleriyle dolu

Rusya’da hazır giyim sektöründe yerel üretim artmasına karşın, mağazalar ağırlıkla Çin ürünlerini tüketicilere sunuyor.

Rusya’da resmi açıklamalara göre hazır giyimde üretim arttıysa, neden mağazalar Çin ürünleriyle dolu?” Komsomolskaya Pravda gazetesi bu soruyu mercek altına aldı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Viktor Yevtuhov, kısa süre önce yaptığı açıklamada, ekonomik krizin tekstil sektörüne yansımadığını, devalüasyonun ardından yerel üretimde yüzde 4 büyüme kaydedildiğini söyledi.

Rusya Tekstil ve Hafif Sanayi İşadamları Birliği Başkanı Andrey Razbrodin, “Eskiden büyük perakendeciler satışlarını bir yıl öncesinden ayarlardı. Mallar büyük depolarda saklanırdı. Şimdi ise döviz kurlarındaki istikrarsızlıktan dolayı şirketler büyük stok tutmaya çekiniyor. Bu, ürün çeşitliliğine de yansıdı. Rusya’ya bazı modeller getirilmiyor. Yeni işe başlayan girişimciler bu durumdan faydalanıyor. Raflarda bulunmayan ürünleri kendileri dikiyorlar” dedi.

Bu durumun internet mağazacılığını da canlandırdığı, birçok ürünün internette alıcı bulduğu belirtiliyor. Rusya’daki yerel büyük perakende giyim zincirlerinin ise Batılı markaların ürünlerini almak yerine, kendi markalarını oluşturduklarına, ancak siparişleri Çin’den yaptıklarına dikkat çekiliyor.
Kaynak: TürkRus

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz