Ana Sayfa Tasarım Rolex için sanat dolu cephe

Rolex için sanat dolu cephe

Partisans Mimarlık Stüdyosu, Rolex’in Toronto mağazasını kurguladı. Mağazanın dış cephesinde dalgalı bir taş vitrin oluşturmak için parametrik modelleme dikkat çekiyor.

Torontolu mimarlık stüdyosu Partisans, lüks saat markası Rolex için dalgalı bir taş vitrin oluşturmak amacıyla parametrik modelleme kullandı. Partisans dijital modelleme ve üretim tekniğindeki en son uygulaması, Toronto Şehir Merkezindeki Bloor Caddesi’ndeki yüksek bir binanın zemin katını saran heykelsi bir cepheyle sonuçlandı.

Rolex mağazasının kireçtaşı cephesinin akıcı çizgileri, binanın mevcut mimari özelliklerinden kaynaklanıyor. Stüdyo, mağazaya varlık kazandırmayı ve yoğun alışveriş bölgesindeki diğerlerinden öne çıkmasını sağlamanın yanı sıra Rolex saatlerinin yüksek hassasiyetini yansıtmayı amaçlayan projede İtalyan mimar Arturo Tedeschi ile birlikte çalıştı. Binanın dış cephesine yapıştırılan kireçtaşı paneller, markanın saatlerinin formlarını ve dokularını yansıtacak şekilde şekillendirildi.

Taş paneller pencerelerin etrafında kıvrılacak ve markanın saat tasarımlarını taklit edecek şekilde kurgulandı. Partisans’ın kurucusu Josephson’a göre bu malzeme lüks görünümü ve uzun ömürlülüğü nedeniyle seçildiğini belirterek “Taş geleceğin mirasıdır, bir rönesans yaşıyor” dedi.

Paneller, sert dikey dikmeler gibi mevcut bina özelliklerinin geometrisini sürdürüyor ancak büyük pencerelerin etrafında ve giriş tentesinin üzerinde kıvrılan daha yumuşak şekillere doğru akıyor.

Mağazanın iç mekanlarında kremsi tonu koyu ceviz paneller ve mobilyalarla kontrast oluşturan çok daha fazla taş kullanıldı.

Koyu yeşil oturma alanı cam sanat eseriyle uyum sağlarken, ceviz paneller ve mobilyalar soluk taşla kontrast oluşturuyor.

Tedeschi, doğu cephesindeki kireçtaşına kazınmış parametrik kompozisyonlar için bir algoritma oluşturmak amacıyla hesaplamalı tasarım becerilerini uyguladı. Bu formlar, saat kadranlarında görülen gravürlerin geometrilerini takip ederken aynı zamanda yapının benzersiz yüksekliğine de yanıt veriyor.

Koyu yeşil oturma alanı, ana mağaza katını arkaya gizlenmiş daha samimi bir salon alanıyla ayıran Rolex logosunu taşıyan cam duvar resmiyle eşleşiyor.

Cephe, Rolex saatlerinin yüksek hassasiyetini yansıtacak ve Toronto’nun lüks Bloor Caddesi’nde öne çıkacak şekilde tasarlandı.

Fotoğraflar, Doublespace Photography’ye aittir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz