Ana Sayfa Gündem Pokemon Go tutkunlarının gözdesi AVM’ler

Pokemon Go tutkunlarının gözdesi AVM’ler

1990’lı yılların en çok izlenen çizgi filmi Pokemon, geliştiricisi Nintendo sayesinde sokaklara, caddelere ve elbette AVM’lere indi. Bazı AVM’ler kurdukları Pokemon Go etkinlik alanlarıyla oyunculara powerbank, WiFi, teknik destek, çay ve su servisi yapıyorlar.

Haber, AVMDergi.com
Sanal dünyayı gerçek dünyayla buluşturan Pokemon Go çılgınlığı, tüm dünyayı sarmış durumda. Henüz Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD resmi olarak oynanabilen oyun, Türkiye’de de hızla yayılıyor. Türkiye’de Pokemon Go resmi olarak oynanmamasına karşın pek çok kullanıcı oyunu akıllı telefonlarına indirmeyi başardı. Bilgisayar ve tablet başındaki oyun tutkunlarını hareket etmeye teşvik eden oyun, tam bir çılgınlığa dönmüş durumda. Pokemon Go tutkunları, sokaklarda, caddelerde, parklarda ve metro istasyonlarında Pokemon avında. Kullanıcıların gözdesi ise AVM’ler…

pokemon-go-1Oyunun Türkiye’ye henüz resmi olarak gelmemesine karşın pek çok AVM’de Pokemon Go tutkunlarını ağırlamak için harekete geçti. AVM’ler Pokemon bulma ihtimalini 20 katına çıkaran Lure Module ile kullanıcıların daha fazla minik canavarlarla buluşmasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcıların Pokemon topu ve Poke yumurtaları toplayabilmeleri için Pokestop’lar (Poke istasyonları) da AVM’lerin içinde bulunuyor. Oyun tutkunlarının hem daha fazla avlanmaları hem de rahat etmelerini sağlayan pek çok AVM, Pokemon Go etkinlik alanlarıyla hizmet vermeye başladı. Etkinlik alanlarında kullanıcılara teknik destek, powerbank hizmeti veriliyor ve oyuncular arasında iletişim kurmaları sağlanıyor. Bazı AVM’ler ise oyunculara ücretsiz su ve çay servisi yapıyor. Ayrıca Pokemon Go partileriyle kullanıcılara çeşitli hediyeler veriliyor.

100 milyon kullanıcı

Dünyada ve Türkiye’de bir çılgınlık haline gelen Pokemon Go oyununun üretici firması Nintendo, sunucularına Türkiye’ye özel sunucuyu da ekledi. Bu yeni gelişme, Türkiye’de oyuna ilgiyi daha da artırabilir.

Henüz küresel anlamda yayımlanmayan oyun, sınırlı sayıdaki ülkeye uğramasına rağmen milyonlarca kez indirilmiş durumda. Hem iOS hem de Android platformlarının için bir süre önce yayımlanmış olan Pokemon Go, şimdilerde toplamda 100 milyondan fazla kez indirilmiş bulunuyor. Üstelik bu rakama en hızlı ulaşma rekorunu kıran yapım, korsan olarak birçok bölgede hâlâ indirilmeye devam ediliyor. Gelen raporlara bakılacak olursak oyunun gelecek günlerde çok daha fazla kişiye ulaşacağı bir gerçek. Zira belli başlı büyük bölgelerde indirilmeye sunulan Pokemon Go, henüz dünya genelinde aktif hale gelmiş değil. Resmi olarak her yerde yayımlandıktan sonra oyunun çok daha büyük bir kitleye ulaşacağı gerçek.

Nintendo, bir ayda 160 milyon dolar kazandı

Sensor Tower tarafından ortaya konan rapora göre Pokemon Go, 1 aylık bir süreç içerisinde geliştiricisi Nintendo’ya 160 milyon dolar gelir getirdi. Eğer oyun, bu denli hızlı bir şekilde indirilmeye devam ederse oldukça kısa bir süre sonra elde edilen gelir 200 milyona ulaşabilir. Zira raporda da bu durumdan bahsediliyor. Gelirlerin 200 milyon dolara yaklaştığı bir gerçek.

Pokemon Go tutkunlarından…

pokemon-go-2

F.A. Yaş: 19
Oyunları sürekli takip ediyorum. Pokemon Go henüz Türkiye’ye gelmedi ama Avustralya’dan hesap açarak oyunu indirdim. Özellikle bazı AVM’lerde çok daha fazla Pokemon bulabiliyorum. Sosyal medyadan en çok Pokemon’ların nerede olduğunu da takip ediyorum.

S.Ç. Yaş: 18
Normalde evden, hatta odamdan dışarı çıkan biri değilim. Pokemon Go sayesinde gezmeye başladım. Annem de şaşırdı, ilk defa annem bir oyunu sevdi. Oyun yüzünden sürekli yürüyorum çünkü 2, 5 ve 10 kilometrede bir yumurta çıkıyor. AVM’de önce Pokemon yoğunluğu olan yerlere bakıyorum, daha sonra da yumurta için geziyorum.

K.A. Yaş: 25
Çocukluğumda Pokemon çizgi filmini çok severdim. O yüzden oyunun çıktığını görünce Avustralya’da hesap açarak Pokemon Go’yu indirdim. Şimdi sürekli geziyorum. AVM’leri tercih ediyorum çünkü bazılarında powerbank bulunuyor.

E.Ö. Yaş: 21
Powerbank ve WiFi hizmeti olan yerleri seviyorum. Pokemon avında ihtiyacımız olan iki şey. Bazı AVM’ler bu konuda yardımcı oluyorlar. AVM’ye öğlen saatlerinde geliyorum, hem burada yemeğimi yemiş oluyorum hem de Pokemon avlıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz