Ana Sayfa Gündem Plastik poşet fiyatı Resmi Gazete’de yayımlandı

Plastik poşet fiyatı Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre plastik poşette geri kazanım katılım payı yeni yıldan itibaren geçerli olmak üzere 38,5 kuruş olarak belirlendi. Tüketiciler poşete 25 kuruş ödemeye devam edecek.

Alışverişlerde kullanılan plastik poşet ücrette geri kazanım katılım payı 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere adet başına 38,5 kuruş olarak belirlendi. Vatandaşların alışverişte poşet için ödeyeceği 25 kuruşluk ücrette ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı’nın bazı ürünlerden tahsil edilecek geri kazanım katılım payı tutarlarını yeniden belirleyen kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Karar eki listeye göre, 2023 yılı içinde adet başına; binek araç lastiklerinden 6 TL, cinsine göre araç akülerinden 15, 60 ve 150 kuruş/Kg, pil ve şarjlı pillerden 6, 9.5, 15 ve 32 TL/Kg, otomotiv pilleri ve lityum içeren araç bataryalarından 46 TL/Kg, madeni yağdan 150 kuruş/Kg, bitkisel yağdan 32 kuruş/Kg, televizyon ve monitör gibi elektronik eşya, telekomünikasyon ekipmanları, küçük ev aletlerinden 60 kuruş/Kg, buzdolabı ve iklimlendirme cihazları hariç olmak üzere beyaz eşyalardan 80 kuruş/Kg, buzdolabı ve iklimlendirme cihazlarından 95 kuruş/Kg ve ilaçlardan 3,2 kuruş/kutu veya şişe geri kazanım katılım payı tutarı alınacak.

Liste ile, plastik, metal, cam ve kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajları ile ahşap ambalajlardan alınacak geri kazanım katılım payı tutarları da belirlendi.

Bakan Kurum 2023’te uygulanacak fiyatı açıklamıştı
Aralık ayının başında Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) 25 kuruştan satılan alışveriş poşeti fiyatının 75 kuruşa yükseltilmesi talebinde bulunmuştu.

TPF Başkanı Ömer Düzgün, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kendilerinden görüş istediğini belirterek, “Tüketiciler bir poşete sığabilecek ürünü üç poşete koyabiliyor. Neden, çünkü ucuz. Raftaki çöp poşetleri pahalı olduğu için market poşeti daha sonra evde çöp torbası olarak kullanılmaya başlandı” diye konuşmuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise Meclis’te yaptığı konuşmada, “Bu yıl aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TPF Başkanı Ömer Düzgün ayrıca, vatandaşa 25 kuruştan satılan market poşeti için devlete 29 kuruş ödediklerini, bir poşetin maliyetinin ortalama 55-60 kuruştan başlayıp 1 TL’ye kadar çıkabildiği bilgisini vermişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz