Ana Sayfa Gündem Perakendeciler sempozyum öncesinde buluştu

Perakendeciler sempozyum öncesinde buluştu

Kategori Mağazacılığı Derneği’nin (KMD), 11 Ekim 2016’da perakende sektörü ile teknoloji çözüm ortaklarını bir araya getireceği ve 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin buluşmasını sağlayacağı “Perakende Teknolojileri Sempozyumu” öncesinde KMD Yönetim Kurulu üyeleri, Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun evsahipliğinde bir araya geldi.

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD), 11 Ekim 2016’da üçüncüsünü düzenleyerek Türkiye’den 300’ü aşkın üst düzey yönetici ve girişimcinin aynı platformda yer almasını sağlayacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde basınla bir araya geldi. Türkiye’nin en güçlü perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği ve teknolojideki son gelişmelerin de takip edileceği sempozyum öncesinde gerçekleştirilen basın toplantısı, KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 5 Eylül Pazartesi akşamı Conrad İstanbul Bosphorus’da gerçekleştirilen toplantıya ayrıca, Türkiye perakende sektöründe söz sahibi olan ve bulunduğu alandaki trendleri belirleyen şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantıda KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu, Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal, ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı, Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan ve MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım yer aldı.

220 milyar TL’ye yaklaşan modern perakende sektörünün gıda ve hazır giyim kategorileri dışında kalan alt kategorilerinin temsilcisi olan ve 3 bin 500 satış noktasında 120 bin kişiyi istihdam ederek 65 milyar TL’lik ciro yaratan KMD üyeleri, Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun perakende sektörünün yatırımlarında ve geleceğinde son derece önemli bir unsur olduğunun altını çizdiler. Basın toplantısına katılan KMD üyelerinin altını çizdiği diğer konular ise, deneyim paylaşımının yatırım kararlarında hızlandırıcı etkisi olduğu ve yerel teknoloji firmalarının uluslararası arenada boy göstermelerinin zamanının geldiği oldu.

Toplantıda, 2016 yılının zor bir yıl olmasıyla birlikte, tüketici ihtiyaçlarının karşılanması için perakende yatırımlarının sürdüğü, bu yatırımların verimliliği için teknolojinin daha da önem kazanacağı vurgulandı. İhtiyaçların zamanında, doğru olarak tespit edilmesinin ve geleceği de öngörerek en faydalı teknoloji yatırımının seçilmesinin bu dönemde büyük önem kazandığı ifade edildi. Bu kararları alırken, çözüm alternatiflerinin incelenebildiği, deneyimlerin paylaşıldığı, maliyet-fayda analizlerinin hızlıca yapılabildiği Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinliklerin çok yararlı olduğu belirtildi.

Ülke gündeminin yoğunluğu sürerken, ekonominin daha da güçlenmesini sağlamak amacıyla perakende sektörünün hedeflerine ulaşma konusunda çalışmalarını sürdüreceği ve devlet tarafından yürütülen çalışmalara da tam desteğin sağlanacağı ifade edildi. KMD üyelerinin, ekonominin dinamosu perakende sektöründe gerek ciro, gerek istihdam bakımından önemli bir paya sahip olduğu, yatırımlarıyla ve getirdikleri yeniliklerle sektöre de yol gösterdikleri vurgulandı. Sektörün kendi kaynaklarıyla sağladıkları gelişmelerin yanı sıra, devlet tarafından tüketici alışveriş davranışını etkileyecek yeni düzenlemelerle de ekonominin kısa dönemde canlanacağına inanıldığı ifade edildi. Kredi faiz oranlarına ve kredi kartı taksitlerine getirilecek yeni düzenlemelerin, perakendede olumlu etkilerinin olacağının altı çizildi.

Perakende Teknolojileri Sempozyumu 11 Ekim’de

Türkiye’nin en önemli perakendecilerinin teknoloji çözüm ortaklarıyla bir araya geleceği, 11 Ekim 2016 tarihinde Wyndham Grand İstanbul Levent’te 14.00-19.30 saatleri arasında düzenlenecek Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda 300’ü aşkın üst düzey yönetici, girişimci ve uzman buluşacak. Sempozyumun yan salonunda teknoloji firmalarının ürünlerini, çözümlerini ve uygulamalarını tanıtacakları bir sergi alanı da yer alacak. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, Vodafone ana sponsorluğunda, Nebim, Obase ve SAP oturum sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Bu büyük buluşmada her biri kendi kurumunda teknoloji konusunda ortaya koyduğu yeniliklerle perakende sektöründe trend yaratan ve yenilikçi girişimleriyle sektörde yeni kanallar açan yüzlerce isim bir araya gelecek.

KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu tarafından açılışının yapılacağı Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda Google Kurumsal Ülke Müdürü Önder Güler, Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu ve Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülent Dal; teknolojinin perakende sektöründe yarattığı değişim – dönüşüm hakkındaki görüşlerinin yanı sıra sürdürülebilir verimlilik ve gelecek öngörülerini de paylaşacaklar.

Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nda gerçekleştirilecek paneller ise hem bugünün hem geleceğin perakende trendlerini ortaya çıkaran çarpıcı konular ve konuşmacılardan oluşuyor. Panellerin dikkat çekici özelliği ise teknoloji firmalarının, geliştirdikleri teknolojik çözümleri, bu çözümü kullanan perakendecilerle birlikte tanıtmaları olacak. “Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” sempozyumun ilk paneli olarak belirlendi. Günün ilk panelindeki alt başlıklar ve konuşmacılar ise XPLACE Genel Müdürü Alper Türkay ve Mediamarkt Operasyonel Mükemmellik Grup Müdürü Serhat Ilgaz’ın anlatımlarıyla “Elektronik Fiyat Etiketleri ve Perakende Mağazacılıkta Dijital Müşteri Deneyimi”, Blesh Genel Müdürü ve Kurucu Ortağı Devrim Sönmez ve Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü Çağrı Öztaş’ın paylaşımlarıyla “Perakende Sektöründe Sensörlerin Kullanımı ve Yeni Müşteri Deneyimleri”, Pisano Kurucu Ortağı Özkan Aykut Demir ve Mc Donald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Bora Tanrıkulu’nun deneyimleri ve tecrübeleriyle “Müşteri Deneyiminde Başarı Hikayeleri”nden oluşacak.

Günün ikinci paneli ise yine, “Sektörün Bilişim Teknolojileriyle Sergilendiği Gelişim ve Perakende Ekosisteminden Projeler” başlığıyla düzenlenecek. Panel, bir kez daha dikkat çeken başarılı konukların tecrübelerinin ve gelecek öngörülerinin paylaşımına sahne olacak. Invent Kurucu ve Bilim Danışmanı Gürhan Kök’ün “Planlama Optimizasyonu ve Perakendede Karlılığı Artırmak” konusundaki tecrübelerini ve görüşlerini paylaşacağı oturum, dikkat çeken başlıklardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Günün son paneli ise perakende sektörünün duayen isimlerini bir araya getirecek. Moderatörlüğünü Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş.Yanıkoğlu’nun yaptığı “Dijital Dönüşüm Sürecindeki Perakendeye Bakış: Bir Seçenek Değil, Zorunluluk Olarak Değişime Hazır Mıyız” paneli; SAP Türkiye Yazılım Üretim Tİc. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Bülent Karal, Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TÜRYİD) Başkanı Kaya Demirer, Migros Genel Müdürü Özgür Tort ve Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı ve Penti Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo’yu bir araya getirecek. Perakende Teknolojileri Sempozyumu öncesinde gerçekleştirilen büyük buluşmanın katılımcıları şu mesajları verdiler:

“Ekonomimiz toparlanma sinyallerini veriyor”

alp-onder-ozpamukcu

KMD Yönetim Kurulu Başkanı ve Koçtaş Genel Müdürü Alp Önder Özpamukçu, ekonomide önemli rol üstlenen KMD üyelerinin yatırımlarının sürdüğünü belirterek, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte ekonominin daha da güçlenmesi için belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmaların kesintisiz devam edeceğini vurguladı. Özpamukçu sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz içinde bulunduğu durumdan devletimizle birlikte tek yürek olarak çıkmayı başarmıştır. Türk milleti olarak bu süreçleri en az hasarla atlatmayı başardığımızı tekrar gösterdik. Bu, diğer uluslarda çok sık görülen bir beceri değil. Devletimizin de çalışmalarıyla, ekonomimiz toparlanma sinyallerini veriyor. Her ne kadar Tüketici Güveni uzun zamandır olması gereken değerin çok altında seyretse de tüketicimizin davranışlarında da düzelme eğilimini izliyoruz. Ağustos ayında tüketici güven endeksi yeniden yükselişe geçti. Tüketicimizde, hanenin maddi durumunun daha iyi olacağı beklentisi yükselişte. Aynı şekilde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerimizin sayısında da artış var.

Genel ekonomideki gidişatın düzeleceğine inançlarının tam olduğunu vurgulayan Özpamukçu, perakende sektörünün yatırımlarının bu paralelde süreceğini ifade etti. “Zor geçen 2016 yılı, maliyetlerimizi daha sıkı kontrol etmemizi ve yatırımlarımızı daha verimli hale getirmeyi zorunlu kıldı. Verimli olmanın yolu da doğru işbirlikleriyle doğru kararlar verebilmekte yatıyor. Dijitalleşme modern perakendede olmazsa olmaz hale geldi, maliyetlerimizi indirgemek, süreçlerimizi müşterilerimiz ve ekiplerimiz için hızlı ve basit hale getirmek dünya çapında rekabetçi olmamız için zorunlu. Burada çözüm ortaklarımıza da önemli bir rol düşüyor. Onlar bizim ihtiyaçlarımıza ne kadar doğru çözümler geliştirebilirse birlikte yolumuza devam etmemiz de o kadar kolay oluyor. Bu nedenle, Perakende Teknolojileri Sempozyumu etkinliğimiz, hem perakendeciler hem de teknoloji firmaları için önemli bir yol gösterici rolü üstlendi.

Yaşamımızın her alanında olduğu gibi bizim süreçlerimizde de teknoloji desteği ile dijitalleşmek artık vazgeçilmez. Sadece süreçlerimizi yönetmekte değil, tüketicimizi takip ederken de teknolojiden bolca faydalanıyoruz. Ayrıca sektörümüzü düzenleyen mevzuattaki değişimler de hayatımıza yeni teknolojilerin girmesini sağlıyor. Burada önemli olan, ihtiyaçlarımız için doğru teknolojileri seçebilmek ve optimum maliyetle bu yatırımı hızlıca gerçekleştirebilmek. Yoğun rekabetin yaşandığı perakendede hızlı adapte olabilmek ve bunu sürekli kılmak büyük önem taşıyor. Doğru geliştirilmiş bir teknolojik çözüm, perakendecilerin işini kolaylaştırırken bu çözümü geliştiren firmaların da uluslar arası arenada yolunu açabiliyor. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, perakendecilerle çözüm ortaklarını bir araya getiren yapısıyla, bu amaca da hizmet ediyor.”

KMD Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Pegasus Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “Birlik ve beraberliğe her zamankinden çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Pek çok sektörde odaklandığımız konu verimlilik. KMD olarak üçüncü kez düzenlediğimiz bu sempozyumda perakende teknolojilerinin büyük oyuncularının yanında Türk teknoloji firmalarının sundukları hizmet çözümlerinin bu bağlamda çok ilgi çekeceğinden eminim. Sadece IT direktörlerinin değil, üst yönetimlerin de sempozyuma gösterdikleri ilgi verilen önemin en güzel göstergesi” dedi.

KMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Tekin Acar Cosmetics Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, “Yatırımlarımızı markamızın konumunu korumak ve tüketicimize en hızlı şekilde ulaşmak için, bununla beraber maliyetlerimizi de dengeleyecek şekilde yapmak zorundayız. Perakende, sadece ürün alıp satmaktan ziyade içinde aslında birçok matematiği olan bir sektör. Süreçlerimizi yönetirken bu matematiği yerinde kullanıp sıkıntıya düşmemek için mutlaka teknolojiden faydalanıyoruz. Bununla beraber, yoğun rekabetin yaşandığı sektörümüzde aynı zamanda bilgi paylaşımını da sağlayan Perakende Teknolojileri Sempozyumu gibi etkinlikler, gelişimimizde önemli rol oynuyor” diye konuştu.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Watsons Türkiye Genel Müdürü Ahmet Ş. Yanıkoğlu ise “Yönetimde en önemli yardımcımız yetişmiş insan kaynağımız ve tabii ki doğru teknolojiyi kullanmamız. Doğru uygulanmış teknolojik çözümler, sektörümüzün sıkıntılı dönemleri aşmasında, ayakta durmasında ve yatırımlarına devam etmesinde büyük önem taşıyor. Bu çözümlerin yerli firmalarımız tarafından geliştirilmiş olması da hem ekonomik olarak fayda sağlıyor hem de ülkemizin teknoloji arenasında öne çıkmasını sağlıyor” dedi.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Gratis Genel Müdürü Bahadır Özbek, “Bilişim çağında teknolojiyi kullanmadan operasyonlarımızı yönetmemiz imkansız. Önemli olan ihtiyacımızı karşılayacak doğru teknolojiyi bulmak. Bilgi ve deneyim paylaşımı sağlayan, firmalara çözümlerini tanıtma fırsatı sunan Perakende Teknolojileri Sempozyumu, üçüncü senesinde de başarıyı yakalayacak” şeklinde konuştu.

Obase Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr. Bülen Dal, “Günümüz müşterisi yaptığı alışverişi çok kolay bir şekilde gerçekleştirmek, aldığı ürün ve hizmeti kısa sürede, en uygun fiyata temin etmek istiyor. Eski günlere göre çok daha bilinçli, alışveriş kararını vermeden önce araştıran ve çok daha fazla seçeneğe sahip bir tüketici profili ile karşı karşıyayız. Dönüşümün süregeldiği, rekabette önce iyi hizmetin yani daha iyi müşteri deneyiminin geldiği bu dönem içerisinde bir yandan değişmek ve diğer yandan verimliliği sürdürmek ciddi bir mesele haline geliyor. Dönüşümü yönetebilmek ve verimliliği kontrol edebilmek için veriye dayalı yönetim kültürü kilit rol oynarken, bilgi sistemleri ve yazılım katalizör olarak önem taşıyor. KMD’nin düzenlediği sempozyumda sunduğu bu değerli imkan ile sürdürülebilir verimliliğin sağlanmasına yönelik görüş ve önerilerimizi paylaşmaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

SAP Türkiye Stratejik Endüstriler Satış Direktörü Bülent Karal ise şöyle konuştu: “Perakende Teknolojileri Sempozyumu, bilgi teknolojileriyle entegre, geleceğin perakende sektörünün tasarlanması açısından çok önemli bir organizasyon. Dijitalleşmede telekom ve medyadan sonra 3. sırada yer alan perakende sektörünün hızla gelişen teknolojiler ile dijital dönüşümün de öncülüğünü yapacak sektörler arasında yer alacağını düşünüyoruz. Dijitalleşme sürecini, kurumlara adapte etmek, şirketler için hayati önem taşıyor. Bu anlamda perakende sektörü zamanla dijitalleşmede ilk sıraya oturacak.”

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve ZorluTeks Genel Müdürü Erkmen Onbulak, “Teknolojinin hızlı değişimiyle birlikte her geçen gün yeni bir çözüm alternatifiyle karşılaşıyoruz. Ancak bu teknolojiler maliyetli ve geri dönüşü uzun yatırımlar olabiliyor. Yerli ve üstelik uygulamasının da test edildiği çözümleri dinlememiz karar verme aşamasında bize büyük fayda sağlıyor. Yine perakende sektöründeki önemli oyuncular tarafından deneyim edilmiş çözümleri görerek, firmalar arasında deneyim ve bilgi paylaşımının sağlanması da etkinliğin yarattığı önemli fırsatlar arasında” diye konuştu.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ikea Türkiye CEO’su Fuat Atalay, “İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli unsuru dijitalleşmedir. Perakende sektöründe iş yapış şekillerimizi yeniden tasarlarken dijitalleşmeden faydalanmak, verimliğimizi artırma yolunda olmazsa olmaz bir faktör haline gelmiştir. Bu bağlamda, KMD olarak üçüncüsünü düzenlediğimiz bu sempozyumda dijitalleşme ve verimlilik konularını işleyecek olmamız, perakendenin her kategorisini ilgilendirebilecek farklı çözümleri inceleme fırsatını bulacağımız başarılı bir etkinliğe imza atmamızı sağlayacaktır” dedi.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, “Perakendeci markaların müşterilerle artık kalıcı ilişkiler kurması için üretimden, ürün yönetimine, internet üzerinden ve mağaza içi satış deneyiminden ürün teslimatına kadar tüm süreçlerini iyileştirmeleri ve hızlandırmaları gerekiyor. Bunun için de teknolojideki gelişmelerden yararlanıyorlar. Büyük veriyi kullanarak ve mobil cihazlar üzerinden müşteri alışkanlıklarının etkin analizi, akıllı algoritmalarla daha etkin ve daha hızlı ürün yönetimi sayesinde doğru ürünün doğru zamanda doğru lokasyonlarda tüketiciler ile buluşturulmasının sağlanması, internet ve mağaza içi satış deneyiminin omni-kanallı bir yapıda entegre edilmesi, modern perakende firmalarının gündeminde olan güncel konular. Sempozyumda perakendeci firmalarla Türkiye’nin önde gelen teknoloji liderleri bir araya gelerek perakendede teknolojinin nasıl daha etkin kullanılabileceği ile ilgili son trendleri tanıma fırsatı bulacaklar” şeklinde konuştu.

Vodafone Bireysel Ticari Pazarlama Kıdemli Müdürü Murat Helvacı,
“Kategori Mağazacıları Derneği sahip olduğu geniş ağ ile perakende sektörünün nabzını en iyi şekilde tutarak sektöre yön veren ve fayda sağlayan değerli bir konumdadır. Temsil ettiği üyelerine perakendecilikte son gelişmeleri ve trendleri sunmasıyla sektöre katma değer sağlamaktadır. Bu anlamda düzenlecek olan Perakende Teknolojileri Sempozyumu’nun müşteriye ulaşma yolunda teknoloji ve bilişimde gelinen son noktayı ve yeni nesil perakende vizyonun katılımcılara aktarılması açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum” dedi.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekzen Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ise “Sürdürülebilir perakende için teknolojinin tüm olanaklarından faydalanmak ve süreçlerimizi revize etmek zorundayız. Yatırımlarımızda bu faktörleri göz önüne alarak, daha çevreci, daha ekonomik, ihtiyaçlarımızı karşılayan, aynı zamanda geleceğe dönük projelerimizi de destekleyecek teknolojileri geliştirmek ve kullanmak, perakende ile birlikte diğer sektörlerin de önünü açacaktır” diye konuştu.

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Mudo Concept Genel Müdürü Tarkan Özkan da şunları söyledi: “Yeni teknolojileri hayata geçirmede perakende önde gelen sektörlerden biri. Sektörün gelişimi için yeni teknolojiler olmazsa olmazımız. Perakende Teknolojileri Sempozyumu, sektörün çözüm ortaklarıyla bir araya geldiği, bilgi ve deneyim paylaşımında bulunabildiği önemli bir etkinlik. Sadece teknoloji ile ilgili uzmanların değil, şirketlerin tüm departmanlarından ve üst düzey yöneticilerin de etkinliğe katılımı, teknolojiye verilen önemi gösteriyor. Yarım günlük bu etkinlikte, hem bilgi paylaşımında bulunuyor, hem de teknoloji yatırımlarımız için örnek uygulamaları inceleyebiliyoruz.”

KMD Yönetim Kurulu Üyesi ve Media Markt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, “Elektronik perakendesi, tüketicilerimizin beklentilerini kesintisiz ve çok kanallı bir yaklaşımla karşılamanın öncelikli olduğu bir sektör. Global bilgi birikimimizle bu alandaki öncü rolümüzü sürdürüyor ve kesintisiz müşteri deneyimini en üst seviyede tutma hedefimize uygun olan tüm teknolojik yenilikleri takip edip, kullanıyoruz. KMD tarafından düzenlenen Perakende Teknolojileri Sempozyumu da yeniliklerin, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasına olanak tanıyarak sektör gelişimine önemli katkı sağlıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz