Ana Sayfa Gündem Perakende temmuzda ‘kayıp’

Perakende temmuzda ‘kayıp’

 

Perakende satış hacmi temmuzda yüzde 3,1 azaldı. TÜİK, bu yılın temmuz ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi’ne göre perakende ciroları da, bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın temmuz ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,9 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,4 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 12,6, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,1, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 14,2 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,3 arttı. Posta veya internet üzerinden satışlar da yüzde 3,9 azaldı.

İnternetten satışlar yüzde 18 azaldı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 azalırken, bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3 arttı. Gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,7 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 4,5 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 21,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 12,3, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 17,8 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,9, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,4 arttı.

Perakendede ciro da azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu dönemde bir önceki aya göre yüzde 2,2 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,2 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 6,8 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 10,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,8, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,8 yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz