Ana Sayfa Gündem Perakende satışlarda ciro artış hızı hacmi arttı

Perakende satışlarda ciro artış hızı hacmi arttı

Perakende satışlarda ciro artış hızı hacmi arttı. Türkiye genelinde perakende satışlarda ciro artış hızı, hacimlerdeki artış hızının iki katını geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Perakende Satış Hacim Endeksi verilerine göre, Mayıs ayında perakende satış hacmi bir önceki aya göre yüzde 0.7 artarken, ciro artışı yüzde 1.7’yi buldu. TÜİK verilerine göre, Mayıs ayında gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.7 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1.2 artarken, gıda dışı satışlarda yüzde 0.2 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, Kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.1, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1.6 ve posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 2.1 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5.3 azaldı.

TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1.7 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2.0, gıda dışı satışlar yüzde 0.5 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 3.5 arttı.

Yıllık değişimler

Perakende satış hacmi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.5 arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5.1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 14.1 artarken, otomotiv yakıtı dışındaki gıda dışı satışlar yüzde 0.6 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; tekstil, giyim ve ayakkabı satışları hacmi yüzde 2.4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışlarında yüzde 5.2 ve posta veya internet üzerinden satışlarda yüzde 17.9 artarken, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışlarında yüzde 0.5 ve elektrikli eşya ve mobilya satışlarında yüzde 6.8 azaldı.

Perakende ciro Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 oranında arttı. Aynı ayda; gıda, içecek ve tütün satışlarında cirolar yüzde 15.1, gıda dışı satışlarda yüzde 6.3 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 5.4 arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz