Ana Sayfa Gündem Perakende satış hacmi azaldı

Perakende satış hacmi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın mart ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı. Perakende satış hacmi, martta bir önceki aya göre yüzde 0.6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Mart ayı ‘Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Endekse göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.6 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.9 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,5 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 6,7 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,6 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,3 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,8 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 5.3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4.3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.9 arttı.

Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.9 azaldı

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2.8 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 18.0 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.9 azaldı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 8,7 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 26.0 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.3 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,6 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,5 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10.6 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,0, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 15,9 arttı, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,9 azaldı.

TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.9 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4 oranında arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.8 oranında arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 11.3 oranında arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz