Ana Sayfa Gündem Perakende satış hacmi azaldı

Perakende satış hacmi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2016 Mayıs ayında 2016 Nisan ayına oranla yüzde 0,9 azaldı.

Perakende satış hacmi, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,9 düşüş gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın mayıs ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,9 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,3, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 0,2 azaldı, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,3 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,2, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,5, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,5 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 1,2 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,4, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları ise aynı seviyede kaldı.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 8,8, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 22,2 azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 16,4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,2, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2,2 arttı.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, mayısta bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,2 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,6 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,7, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 11,2 yükselirken, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5 düşüş kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz