Ana Sayfa Gündem Perakende satış hacmi arttı

Perakende satış hacmi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 Ağustos ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 3.1 yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ağustos ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi’ni açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 3.1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1.1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1.4 azaldı, gıda dışı satışlar ise (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8.3 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 12.3, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3.6, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 16.9 arttı. Tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3.3, posta veya internet üzerinden satışlar da yüzde 0.3 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacminde, ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0.1, gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 0.4, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0.2 artış, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 0.4 azalış görüldü.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 7.3, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 16,2 azaldı. Elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 9,6, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0.4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları ise yüzde 1.1 arttı.

Perakende ciroları arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu dönemde bir önceki aya göre yüzde 3.2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8.7 artarken, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0.,8, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2.6 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 10.,3, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 10.3 artış, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 2.3 azalış görüldü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz