Ana Sayfa Gündem Perakende devlerinden PlayStation savunması

Perakende devlerinden PlayStation savunması

Oyun fiyatlarının yükseltildiği iddiasıyla 10 firma hakkında soruşturma açıldıktan sonra Rekabet Kurulu, elektronik perakende devlerinden savunma aldı.

Rekabet Kurulu, tüketici elektroniği pazarında faaliyet gösteren dev firmalar hakkında, bilgisayar ve konsol oyunlarının perakende fiyatını birlikte belirlediği iddiasıyla açılan soruşturmada, savunma aldı. Rekabet Kurulu; PlayStation, FIFA gibi dünyaca ünlü oyunlar ve oyun konsollarını tedarik eden Aral Oyun’un dağıtımını yaptığı oyunların perakende satış fiyatlarının anlaşma ile belirlendiği ve oyun fiyatlarının yükseltildiği iddiasıyla 10 firma hakkında soruşturma açmıştı.

Habertürk gazetesinin haberine göre, bu kapsamda Bimeks, Doğan Müzik Kitap, Teknosa, Vatan Bilgisayar, Gold, MS İstanbul, Türk Philips Ticaret, Vestel, LG Electronics ve Aral Oyun sözlü savunmada bulundu. Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, büyük mağazacılık pazarında 50 bin satış noktası olduğunu belirterek Teknosa’nın payının yüzde 7.5 olduğunu ifade etti. Gürcan, “Fiyatlara müdahale etme gücümüz yok. Binlerce satış noktasında müthiş bir rekabet var” dedi.

‘Ürünlere sadece stant tahsis ettik’

Doğan Müzik Kitap temsilcisi, oyun satışlarının çok düşük olduğunu kaydetti. Gold Teknoloji’nin avukatı Feride Öğün de Aral Oyun için sadece stant tahsis ettiklerini ve fiyata karışmadıklarını ifade etti.

Vatan Bilgisayar Sahibi Hasan Vatan da sektörde yoğun rekabet yaşandığını belirterek “Maliyetlerimiz, rakiplerimize göre düşük. Ayrıca ucuza satarak hâlâ para kazanabiliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz