Ana Sayfa Gündem Migros, ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin yine tek perakendecisi oldu

Migros, ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin yine tek perakendecisi oldu

Migros, Borsa İstanbul’un BİST Endeksi’ndeki  şirketler arasında yaptığı incelemeyle oluşturduğu ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde üç yıl üst üste gıda perakende sektörünün ilk ve tek temsilcisi olarak yer aldı. Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez Carbon Disclosure Project’te (CDP) de yaptığı raporlamada almış olduğu ‘D’ notunu 2016 yılında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarında büyük bir ivme yakalayarak, ‘A-‘ ye çıkardı.

Perakende sektöründe 62 yıldır öncü uygulamalarıyla Türk tüketicisinin hayatına değer katmak için çalışan Migros Ticaret AŞ, ‘BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki şirketler arasında yer alarak üç yıl üst üste listeye giren tek perakendeci oldu. 2014 yılında BİST 30 endeksinde yer alan şirketler arasından listeye giren Migros, 2015 yılında ise BİST 50 endeksinde yer alan şirketler arasından değerlendirmeye tabi tutuldu ve listedeki yerini korudu. 2016 yılından itibaren değerlemeye tabi şirketler listesi, BİST 50 endeksi şirketlerine ek olarak BİST 100 şirketlerinden gönüllü olanları da kapsayacak şekilde genişletildi.

Kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst düzeyde olan 43 şirket arasında tarafsız bağımsız kriterlerle ölçümlenerek, ‘BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazanan Migros’un yer aldığı endeks, şirketlerin küresel ısınma, biyoçeşitlilik, doğal kaynakların verimli kullanımı, su kaynaklarının azalması, iş sağlığı ve güvenliği, istihdam, tedarik zinciri, şirket kurumsal yönetişimi, sağlıklı ve iyi yaşam önceliği gibi Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştıklarını ortaya koyuyor. Endeks ayrıca, faaliyet ve kararlarının bağımsız kriterlerle ölçümlenerek şirketlerin çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim sorumluluklarını ve bunların performanslarını kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılmasını baz alıyor.

Migros Ticaret AŞ, son beş yıldır sürdürülebilir çalışma süreçlerinin tek bir noktadan koordinasyonu için şirket bünyesinde, üst düzey yöneticilerinin başkanlık yaptığı “Sürdürülebilirlik Komitesi” oluşturdu. Sürdürülebilirlik komitesi, şirketin bütün fonksiyonlarını içeren sürdürülebililik, verimlilik, doğal kaynakların kullanımı gibi sürdürülebilir tüm değerlerin somut kriterler ile ölçülüp değerlendirilmesini sağlıyor. Endekse üçüncü kez giren Migros, sektöründeki sürdürülebilirlik yaklaşımı ile de perakende sektörüne öncülük etmeye devam ediyor.

Migros, Consumer Goods Forum’un 27-28 Ekim tarihlerinde Paris’te ilk kez gerçekleştireceği “Sürdürülebilir Perakende Zirvesi” ne Türkiye’den tek temsilci olarak katılacak. Migros bu zirvede, çalışanları ve müşterileri için gerçekleştirdiği iyi yaşam konusundaki örnek uygulamalarını dünyanın önde gelen üreticileri ve perakendecileri ile paylaşacak.

CDP kapsamındaki notunu ‘D’ den ‘A-‘ye çıkardı

Ayrıca Migros, 2015 yılında ilk kez CDP’ye yaptığı raporlamada almış olduğu notunu 2016 yılında Carbon Disclosure Project’te (CDP) de sürdürülebilirlik çalışmalarıyla büyük bir ivme yakalayarak, ‘D’ den ‘A-‘ ye çıkardı. Şirketler, Uluslararası bir kuruluş olan CDP (Carbon Discloure Project) İklim Değişikliği Platformuna, iklim değişikliği üzerindeki dolaylı ve doğrudan etkilerini azaltmak üzere yaptıkları çalışmaları yıllık olarak raporlanıyor ve bu raporlar Uluslararası CDP komitesi tarafından notlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz