Ana Sayfa İNDEKS Airport AVM “Osmanlı’dan Günümüze Kahve Kültürü” sergisi Airport Outlet Center’da

“Osmanlı’dan Günümüze Kahve Kültürü” sergisi Airport Outlet Center’da

İstanbul Ataköy’de bulunan Airport Outlet Center’da “Osmanlı’dan Günümüze Kahve Kültürü” Sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin önde gelen kahve kültürü koleksiyonerlerinden birisi olan Burçin Bendegül’ün yıllarca biriktirdiği özel koleksiyonundan derlenen yüzlerce eser Airport Outlet Center fuaye alanında 7 Kasım tarihinden itibaren sergilenmeye başlanacak.

Başlangıçta saraydaki üst düzey görevlilerin, büyük devlet adamlarının ve halkın ileri gelenlerinin tükettiği ve hızla bütün halk arasına yayılmış olan bu gizemli içecek 1500’lü yılların ilk yarısı civarında İstanbul’a ulaşmış ve Osmanlı mutfağının başköşelerinden birine kurulmuştur. Türkler “kara altın” ya da “Müslüman şarabı” denilen bu gizemli çekirdekleri tüketmek için yeni bir pişirme yöntemi bularak, “Türk kahvesi” teriminin de doğmasını sağlamışlardır.

kahve-kulturu-sergisiGeçmişten günümüze kahvenin tarih içindeki yolculuğunun anlatıldığı sergide, Bendegül koleksiyonuna ait olan 18 ve 19. Yüzyıl dönemini yansıtan tuğralı bakır, gümüş ve tombak fincan zarfları, 19 yüzyıla ait el yapımı yıldız porselen fincanları, Kahve kavurucuları, ahşap kahve değirmenler, sedef kakmalı Osmanlı kahve dibekleri, ahşap kahve değirmenleri, kahve soğudanlığı, Osmanlı dönemine ait tuğralı ahşap, bakır, gümüş ve pirinç el değirmenleri, bakır işlemeli mırra kapları, Osmanlı dönemine bakır cezveler, bakır ve pirinç kahvedanlar, bakır ve ahşap kahvelik ve şekerlikler, bakır kahve tepsileri yer alıyor.

Airport Outet Center’daki “Osmanlı’dan Günümüze Kahve Kültürü” sergi 21 Kasım tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz