Ana Sayfa Gündem Nisan 2016’te AVM ciro endeksi yüzde 10,3 arttı

Nisan 2016’te AVM ciro endeksi yüzde 10,3 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Nisan ayı sonuçları açıklandı.
AYD ve Akademetre tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Nisan 2016 döneminde bir önceki yılın Nisan ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 10,3’lük bir artışla 182 puana ulaştı.

avm-ciro-endeksi

AVM’lerdeki kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar Nisan 2016’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 oranında arttı ve verimlilik metrekare başına 693 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 786 TL, Anadolu’da 631 TL olarak gerçekleşti.

avm-cirolar

Nisan ayında en yüksek ciro artışı ayakkabı kategorisinde

Geçtiğimiz yılın Nisan ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Nisan döneminde kategoriler bazında endeks yüzde 10’luk bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 21’lik artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Nisan ayı ile karşılaştırıldığında Nisan 2016’da giyim kategorisi yüzde 15, hipermarket kategorisi yüzde 12, yiyecek kategorisi yüzde 11 ve AVM’lerdeki diğer alan ciroları yüzde 2 artış kaydederken teknoloji hipermarket ciroları yüzde 1 oranında düşüş gösterdi. (Diğer kategorisi; yapı market, mobilya, ev tekstili, hediyelik eşya, oyuncak, sinema, kişisel bakım ve kozmetik, kuyum, hoby, petshop, terzi ve ayakkabı tamir servisleri, döviz bürosu, kuru temizleme, eczane gibi mağazalardan oluşuyor.)

avm-kategoriler

Ziyaret sayısı endeksi

Nisan 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlendi.

avm-ziyaretci-sayilari

Ramazan, Shopping Fest ve bayram olumlu yansıyacak

AVM Endeksi Nisan 2016 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü “AVM endeksi Nisan 2016 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 10,3 oranında arttı. Terör saldırıları sonrası Mart ayında azalan ciro ve ziyaretçi sayılarının Nisan ayında tekrar yükselişe geçmiş olması sevindirici. Nisan ayı özellikle hazır giyim, ayakkabı sektöründe yeni sezonun başlangıcı. Kategori bazında en yüksek artış da ayakkabı-çanta kategorisinde yaşandı. Geçtiğimiz yıllarda AVM ve perakende sektörü açısından yaz döneminde bir miktar düşen iç tüketim yurt dışından gelen yabancı ziyaretçilerin sayısındaki artış ve onların harcamalarıyla dengeleniyordu. Ancak bu yıl şu ana kadar turizm sektöründen gelen olumsuz veriler alışveriş merkezleri açısından da yakından takip edilecek bir unsur. Diğer yandan yaklaşan ramazan ayı, bayram tatili ve İstanbul Shopping Fest gibi dönemlerin alışverişe olumlu yansıyacağını düşünüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz