Ana Sayfa Gündem Nike, sanal moda markası RTFKT’yi satın aldı

Nike, sanal moda markası RTFKT’yi satın aldı

Geçtiğimiz günlerde Metaverse’e adım attığını duyuran spor giyim devi Nike, sanal moda markası RTFKT’yi satın aldı.

Nike, Metaverse yatırımını hızlandırırken sanal moda başlangıcı RTFKT’yi satın almak için bir anlaşma yaptı. Satın alma şartları henüz açıklanmadı ancak anlaşma, spor giyim devinin sanal modaya ve meta evrene yönelik en büyük niyet beyanına işaret ediyor.

RTFKT, Ocak 2020’de kuruldu ve hızla sanal moda alanında lider markalardan biri haline geldi. Şirket, sınırlı sayıdaki indirimler ve Takashi Murakami ve Jeff Staple gibi önemli sanatçılarla yaptığı iş birlikleri sayesinde coşkulu bir hayran kitlesi edindi. Girişim, kuruluşundan bu yana patlayıcı bir büyüme yaşadı ve bu yıl Mayıs ayında aylık 4,5 milyon dolarlık gelir elde etti. 2020 yılında yıllık geliri 600 bin dolar oldu.

Ayrıca, risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz liderliğindeki Mayıs ayında, iç altyapısını ve çevrimiçi pazarını oluşturma planlarıyla 8 milyon dolarlık finansman sağlamayı başardı.

Nike CEO’su John Donahoe yaptığı açıklamada, “Planımız RTFKT markasına yatırım yapmak, yenilikçi ve yaratıcı topluluklarına hizmet etmek ve bunları büyütmek ve Nike’ın dijital ayak izini ve yeteneklerini genişletmek” dedi.

Ortaklığın ayrıntıları ve iki markanın birlikte nasıl çalışacağı şu anda belirsiz, ancak görünüşe göre, markayı Nike markasına dahil etmek yerine kendi varlığı olarak ölçeklendirmesi planlanıyor.

Nike ayrıca yakın zamanda dijital bir varlığı blockchain teknolojisini kullanarak fiziksel bir eğitmene bağlamasına izin veren bir patent aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz