Ana Sayfa İNDEKS Agora AVM MS ile ilgili sorular Agora’da cevap buldu

MS ile ilgili sorular Agora’da cevap buldu

Multipl Skleroz (MS) hastalığı ile ilgili merak edilen sorular, Agora AVM’nin düzenlediği etkinlikte cevap buldu.

Her hafta Cuma günü alanında uzman konukları ağırlayan Agora Sohbetleri, 23 Ekim Cuma günü İzmir Multipl Skleroz Derneği’nden Doç.Dr. Muhteşem Gedizlioğlu’nu ağırladı. Gedizlioğlu, Multipl Skleroz ile ilgili merak edilenleri izleyiciler ile paylaştı.

MS düşündüren bulgu ve belirtilerin varlığında bir beyin MRG ile kolayca tanı konabilirken, bazen MS düşündüren öykü ve bulgulara rağmen, MR ve diğer testlerle tanı doğrulanamadığını, bazen de MR’da MS düşündüren görüntüler varken hastanın öykü ve bulguları MS ile tam uyumlu olmadığını bu karışık durumlarda ek testler gerektiğini dile getiren Gedizlioğlu, bu gibi durumlarda beyin omurilik sıvısının incelenmesini gerektiğini öne sürdü. Multipl Skleroz görülen hastaların, doktor önerilerine uymaları gerektiğini, sakin bir şekilde hastalık sürecini atlatmalarını dile getirdi. Bazı hastalarda, hastalık çok sakin bir gidiş izlerken bazılarında tersi bir durum gözükebileceğini belirten Gedizlioğlu, hastaların normal işine gücüne devam etmesinin önemli olduğunu düzenli kontroller, diyet ve günlük yaşamını düzenli hale getirmesi gerektiğini ve eğlence, sosyal hayattan kopmamanın önemli olduğunu Agora Sohbetleri ziyaretçileriyle paylaştı.

Agora Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, Agora Alışveriş Merkezi ziyaretçilerinin günümüz hastalıkları hakkında bilgilenmeleri ve bilinçlenmeleri için çeşitli vakıf ve dernekler ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, 30 Ekim Cuma günü Yaşam Koçu Nalan Kahraman ile ”Yorumunu Değiştir Hayatın Değişsin” konulu sohbetin çok faydalı olacağına değinerek, tüm İzmirlileri Agora Sohbetlerine davet etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz