Ana Sayfa Dünyadan Moskova’da AVM’ler krize direniyor

Moskova’da AVM’ler krize direniyor

Moskova’da, ekonomik kriz sonrası tüketicilerin gelirlerinin erimesiyle alışveriş merkezlerinde kapanan mağaza sayısı artmaya, sıkıntılar katlanmaya devam ediyor. Başkentteki AVM’lerde boş mağazaların oranının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıkabileceği belirtiliyor.

Moskova’da AVM’ler krize direniyor: Son 10 yılın “boşluk rekoru” kırılabilir. DK.ru’nun haberine göre, önde gelen emlak şirketlerinden Knight Frank, Moskova’daki alışveriş merkezlerinde boş mağazaların oranının 2016 sonuna kadar yüzde 15,5’e yükselebileceğini öngörüyor. 2015 yılının sonunda bu oran yüzde 13,1 idi.

JLL bu oranı yüzde 9, Colliers International yüzde 10, CBRE yüzde 11,5 seviyesinde bekliyor. Moskova’da yeni inşa edilen AVM’lerin sayısının fazlalığı, boş mağazaların sayısındaki artışın nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

Rusya’nın diğer kentlerinde de durum çok farklı değil. Örneğin Yekaterinburg’da bugün AVM’lerdeki mağazaların yüzde 8’i boş durumda. Kentte daha önce en zor dönemlerde bile bu oranının yüzde 2-3’ü geçmediği belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, farklı ekonomik ve siyasi nedenlerden dolayı yeni kiracıların pazara girmemesinin de bu tabloda ciddi rol oynadığına dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz