Ana Sayfa İNDEKS Alkaş MIPIM’de Türkiye’ye büyük ilgi

MIPIM’de Türkiye’ye büyük ilgi

Türkiye, 14-17 Mart 2017 tarihlerinde Fransa Cannes’da gerçekleştirilen MIPIM 2017’nin ilk gününde uluslararası yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’de hız kesmeyecek gayrimenkul yatırım çalışmalarına ve barındırdığı fırsatlara dikkat çekerken, MIPIM gibi bir fuarda yer almanın büyük bir özgüven istediğini vurguladı. 90 ülkenin yatırımcısıyla bir araya gelen Türkiye, MIPIM 2017’de her zamankinden daha da büyük bir ilgi gördü. Bin 800 metrekarelik alanda 250 firma, 6 şehir ve 1 ilçe katılımıyla temsil edilen Türkiye’den Cannes’a toplamda katılımcı sayısı ise 600’e ulaşmış durumda

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük ve en önemli gayrimenkul fuarı MIPIM 2017, Türkiye’nin bir kez daha ama daha güçlü bir şekilde gövde gösterisine sahne oluyor. Türkiye’nin Fransa Cannes’daki büyük gayrimenkul gösterisine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tam destek vermiş durumda. Bakan Mehmet Özhaseki, MIPIM gibi bir fuarda yer almanın büyük bir cesaret istediğini ve Türk kuruluşların bu fuarda, projeleriyle büyük bir özgüvenle yer aldıklarını açıkladı. Bakan Özhaseki’nin fuarın ilk günü yaptığı açıklamalar, gayrimenkul sektörünün hızla destekleneceğini de ortaya koydu.

14-17 Mart 2017 tarihleri arasında Fransa Cannes’da 90 ülkeden gayrimenkulün iddialı isimleri kadar iddiasını yükseltmek isteyen yatırımcılarını 28’inci defa bir araya getiren MIPIM’de Türkiye, yaklaşık 600 kişiyle temsil ediliyor. Toplamda 19 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan fuarda Türkiye temsiliyet alanını bin 800 metrekareye yükseltirken, katılımcı kuruluş sayısı ise 250’ye ulaşmış durumda.

Bakan Özhaseki: Türkiye’yi yakından takip eden herkes geleceğine ümitle bakıyor

Türkiye Resmi Açılışı’nın 14 Mart Salı günü, saat 10:00’da gerçekleştirildiği MIPIM’de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı açıklamalarda Türkiye’de hız kesmeyen gayrimenkul yatırımlarının altını çizerek, şöyle konuştu:
“Türkiye’yi yakından takip eden herkes Türkiye hakkında geleceğe ümitle bakıyor. 2000’li yılların başı ile kıyaslandığı zaman birçok anlamda müthiş bir ekonomik gelişmişlik örneği görüyoruz. Gayrimenkul sektörü, Türkiye’deki en önemli sektörlerin başında geliyor. Sektör, müthiş bir potansiyele sahip. Ekonominin neredeyse yüzde 25’ine sahip. İnşaat sektörü, gelecekte de Türkiye’de belirleyici sektör olacak. 250’ye yakın sektörü etkileyen gayrimenkul sektörünün hızla desteklenmesi bizim hükümetimizin de aldığı kararlardan birisi.”

Diğer yandan, Avrupa’nın pek çok bölgesinde konut ihtiyacında durağanlık baş gösterirken, Türkiye’de ise dinamizmin devam ettiğini vurgulayan Bakan Özhaseki, kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde önümüzdeki 15 yıl içinde en az 6-7 milyon yapıyı dönüştürmeyi planladıklarını açıkladı.

Diğer yandan, MIPIM gibi uluslararası bir gayrimenkul fuarında yer almanın cesaret istediğinin altını çizen Bakan Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizi temsil eden kuruluşlar, büyük bir gururla gelmişler, burada standlarını açmışlar. Doğrusu, dünyanın dört bir tarafından gelen grupların projeleriyle kıyaslandığında hiçbiri geride değil. Bundan, son derece mutluluk duyuyorum. Böyle bir ortama gelmek cesaret ister. Böyle bir yerde ürününüzü ortaya koyabilmek, kendinizi anlatabilmek özgüven ister. Bunlara sahipseniz buraya gelebilirsiniz, eğer sahip değilseniz kolay kolay buralara gelemezsiniz.”

Bakan Mehmet Özhaseki, “Türkiye, Neden Yabancı Yatırımcı İçin Cazip Bir Ülke” isimli toplantıya katıldı. Yoğun bir katılımın olduğu ve büyük bir ilgi gören toplantıda, Bakan Özhaseki, ayrıca Türkiye gayrimenkul sektöründeki gelişime ve bunun uluslararası yatırımcılar oluşturduğu için fırsatların da altını çizdi.

Alkaş: Türkiye, MIPIM’de her zamankinden daha etkin

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, Türkiye’nin, böyle bir dönemde MIPIM’de her zamankinden daha etkin varlık gösteriyor olmasını son derece önemli bir gelişme olarak nitelendirirken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Türkiye’nin bakanlık düzeyinde temsil edilmesinin özel bir değer taşıdığını vurguladı. Alkaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik canlılıkla, her şeye rağmen ilan edilen ekonomik seferberlikler doğrultusunda yatırımcımızın, iş insanımızın, bu konuda hizmet üretenlerimizin hep birlikte orada yine boy gösteriyoruz. Böyle zamanlarda ülke olarak tanıtıma daha çok ihtiyacımız var. Uluslararası platformlarda Türkiye’deki pazarın canlı ve hareketli olacağının güvenini veriyoruz.”

Aközer: Global yatırımcıya Türkiye’deki hareketliliği anlatıyoruz

MIPIM’de dünyaya Türkiye’nin gücünü bir kez daha ama daha güçlü bir şekilde gösteriyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını vurgulayan Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, de bu iddianın Türkiye’nin içinde bulunduğu dönem açısından son derece önemli olduğunu kaydetti. Aközer, bu açıdan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin MIPIM 2017’ye katılımını, Türkiye’nin daha etkin bir şekilde ifade edilmesi için önemli ve değerli bir gelişme olarak değerlendirdi. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar altında gayrimenkul şirketleri, mimarlar ve şehir katılımının olağanüstü bir ilgi anlamına geldiğini vurgulayan Aközer, şöyle konuştu:

“Bu, gayrimenkul şirketlerimiz, mimarlarımız ve şehirlerimizin uluslararası oyun içinde yer alma isteklerinin somut bir göstergesi olmasının yanı sıra ülkemizin ekonomideki en önemli güçlerinden biri olan gayrimenkul sektörünün gerçek dinamikleriyle temsil edilmesi açısından da önem taşıyor. Kuruluşlarımızla aynı heyecanı taşıyarak bu uluslararası platformda Türkiye’yi temsil etmek bizim için de gurur verici. Hedefimiz her sene daha fazla şehir ve projemizin tanıtımını sağlamak. MIPIM’de yoğun katılım ile uluslararası yatırımcıya Türkiye’deki hareketliliği ve devamlılığı aktarıyoruz. Bu, yabancı yatırımcı çekmek isteyen Türk firmaları için son derece önemli bir tanıtım.”

MIPIM’deki Türkiye etkinlikleri fuar boyunca sürecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla Türkiye’nin çok daha etkin bir şekilde anlatıldığı MIPIM’de ayrıca, Türkiye’deki yatırım fırsatları, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ve TOKİ Başkanı M. Ergün Turan tarafından da uluslararası yatırımcıya anlatılıyor.

Diğer yandan, Türkiye’nin büyük gövde gösterisinde uluslararası yatırımcılarla Türk yatırımcıları bir araya getiren etkinlikler de en önemli rollerden birini üstlenmiş durumda. 14 Mart 2017’de Türkiye Resmi Açılışı’nın yapıldığı MIPIM 2017’de, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul’un tanıtımı için bir basın toplantısı düzenlerken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin açılış konuşmasını yaptığı “Türkiye Yabancı Yatırımcı İçin Neden Cazip Bir Ülke” toplantısı yapıldı. Büyük bir ilgi gören toplantının moderatörlüğünü Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın yaptığı toplantıda ayrıca Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Cansel Turgut Yazıcı ve Aareal Bank Group Türkiye Genel Müdürü Şenay Azak Matt, uluslararası yatırımcıya Türkiye’nin fırsatlarını anlattılar. Fuarın ilk günü gerçekleştiren “Büyük Şehirlerdeki Mega Projeler ve Şehir Kalkınmasına Etkileri Nelerdir” isimli toplantı ise, özelikle İstanbul’un 3. Havalimanı’nın yarattığı fırsatlar da paylaşıldı. Toplantıya İstanbul Yeni Havalimanı Şehri Müdürü Ayhan Ökmen’in yanı sıra Arexpo Spa Uluslararası İlişkiler Departmanı’ndan Alberto Mina ve Places for People Group Ürün ve İnovasyon Hizmet Direktörü Alexandra Notay katıldı.

Türkiye ile ilgili etkinlikler, MIPIM’in 2. günü olan 15 Mart 2017’de de hız kesmeyecek. Günün ilk etkinliği 10:00’da Türk mimarlığının dünyada da ön plana çıkmaya başlayan gelişiminin anlatılacağı “Türkiye Mimarlığı Dünya Haritasında” isimli toplantı olacak. Türkiye şovu 12:00’da Esas Gayrimenkul’ün “Öğle Yemeği” ile devam ederken, uluslararası yatırımcıların da yer alacağı bu toplantıda Türkiye’nin gayrimenkul fırsatlarını anlatılacak. 14:00, İstanbul Ticaret Odası’nın yine ulusal ve uluslararası yatırımcıları bir araya getireceği “Kokteyl ve Network Etkinliği”nin zamanı olacak. 15:00’da ise dünya çapında iddialı bir tema park olan “Bandırma Tasarım Parkı Yarışması”nın sonuçları açıklanacak. Akşam saatlerinde de ivmesi düşürülmeyen Türkiye’nin gövde gösterisi, bu defa TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin “Akşam Yemeği” ile devam edecek. Fuarın 3. günü olan 16 Mart Perşembe ise İstanbul’un 3. Havalimanı’nın hemen yakınında kurulacak “İstanbul Airport City Kahvaltısı”na ev sahipliği yapacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz