Ana Sayfa Gündem Mastercard, ikonik logosunu yeniledi

Mastercard, ikonik logosunu yeniledi

Tüketicilere, finansal kuruluşlara ve işyerlerine bugün var olan en ileri ödeme güvenliği metodunu sunan ve omni-channel dijital ödeme hizmetini sağlayan ilk ağa sahip Mastercard, marka kimliğinin evrimini açıkladı. Tüm dünyada en çabuk tanınabilen markalardan biri olan Mastercard geleceği düşünen ve insan merkezli bir teknoloji şirketi olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Değişen tüketici beklentileri karşısında sürekli kendini yenileyen Mastercard, dijital dönüşüme öncülük etmeye devam ediyor. Mastercard’ın Pazarlamadan Sorumlu Başkan Raja Rajamannar logoda yapılan bu değişikliğin markayı modernleştirmek ve internet kullanımı için daha uygun hale getirmek olduğunu belirtti. Diğer bir amacın ise, tüm temas noktalarında kullanımın esneklik sağlamak olduğunu söyledi.

Rajamannar, “Mevcut Mastercard logosu evrensel bir marka ve bu logoyu taşıyan 2.2 milyar adet kart mevcut. Dünya genelinde milyonlarca işyeri bu logoyu taşıyor. İşte bu nedenle bu markanın sahip olduğu değeri geleceğe taşımamız gerekiyor. Markamızın en çok bilinen öğelerini, yani, kesişen kırmızı ve sarı daireler ile Mastercard adını koruyarak yeni logomuzu oluşturduk” dedi. Rajamannar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünya hem teknoloji açısından olsun hem de tüketici, ödemeler veya pazarlama açısından olsun, hızla değişiyor Bugün, her şey bağlanabilen tüketicilerle ilgili ve günlük hayatlarında yaptıkları her şeyin temelinde dijital yatıyor. Mastercard’ın inovasyonlarında da itici güç olarak bu var. Dijitalleşme pazarlama stratejimize yön verirken ve tüketici ile olan bağımızı da güçlendiriyor. Bugüne kadarki yolculuğumuz tek kelimeyle muhteşemdi ve bugünden sonra da içinde bulunduğumuz dijital çağ ile ilgili çok heyecanlıyız. Mastercard olarak dijital ödeme konusunda ilerlemekle kalmıyor bu çağa yön veriyoruz. Bu sebeple, marka kimliğimiz için dönüşüm zamanı geldiğini anladık – basitlik, bağlanabilirlik, sürekli ve modernlik.”

Yeni logoda dijital ödemelere vurgu

Eski logoda Mastercard büyük “M” ve “C” kullanılarak kesişen dairelerin içinde yazıyordu. Yeni logoda ise Mastercard küçük “m” ve “c” harfleri ile dairelerin dışında, altında kullanılıyor. “Bu şekilde kartın sadece bir ödeme şekli olduğunu vurguluyoruz,” diye belirten Rajamannar, “Dijital ödemelerdeki artış ile kart artık en önemli öğe değil. Kart kelimesine vurgu yapmak yerine “c” harfini küçülterek dijital ödemelere dikkat çekmek istedik” diye konuştu.
Daireler Mastercard’ın yeni logosunda da tasarımın ana öğesi. Mastercard için küçük boyutlarda da rahat okunabilen, şık, sade ve modern görünüşlü FF Mark fontu kullanılıyor. Seçilen bu font da, logonun kesişen daireler ile uyum sağlaması açısından daha yuvarlak hatlı. Yeni logo billboard reklamlarından kredi kartlarına kadar tüm ürünlerde ve iletişim araçlarında kullanılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz