Ana Sayfa İNDEKS Alkaş MAPIC’te Türk markalarına büyük ilgi

MAPIC’te Türk markalarına büyük ilgi

Fransa Cannes’da kapılarını açan dünyanın en büyük perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC’te Türk markalarına büyük ilgi… Yoğun saatler geçiren Türk perakende devlerine özellikle Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Fas ve İsviçreli AVM yatırımcıları ve franchise’lardan büyük bir ilgi söz konusu.

Alkaş’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı dünyanın en büyük uluslararası perakende ve gayrimenkul fuarı MAPIC, Fransa – Cannes’da kapılarını açtı. 18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek MAPIC 2015’e uluslararası arenadan büyük bir ilgi söz konusu. Açılışın ilk gününden itibaren büyük bir canlılığın gözlendiği MAPIC 2015’te Türk firmaları da yoğun bir ilgi görüyor.
Türkiye perakendesinin gücünü Turkish Brands çatısı altında sergileyen 14 Türk perakende devi, günün ilk saatlerinden itibaren uluslararası yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Global bir marka olma hedefine odaklanan ve bu doğrultuda MAPIC’i en önemli uluslararası platform olarak değerlendiren Turkish Brands çatısı altındaki 14 Türk firması, özellikle Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Rusya, Portekiz, Ukrayna, Polonya, Fas ve İsviçreli avm yatırımcıları ve franchise’larından büyük ilgi gördü. MAPIC 2015’in açılış saatinden itibaren söz konusu ülkelerin önde gelen kuruluşlarıyla B2B toplantılar yapan Türk perakende devleri, oldukça yoğun saatler geçiriyor. Uluslararası isimlerle yapılacak B2B sayısının bini aşması beklentiler arasında. Gösterilen yoğun ilgi, bu hedefe ulaşılacağını ortaya koyuyor.

Diğer yandan global markalaşma hedefinde MAPIC’i en önemli uluslararası platform olarak değerlendirerek Turkish Brands çatısı altında yer alan Türk perakende devi sayısı yüzde 100’e yakın artış göstererek 14’e ulaşmış durumda. Turkish Brands çatısı altında katılım gösteren firma ve kuruluşlar Birleşmiş Markalar Derneği ve Ankara Ticaret Odası’nın katılımıyla Avva, Chakra, So CHIC, Kiğılı, Mavi, Penti, Collezione, Damat Tween, Faik Sönmez, Hatem Saykı, Karaca Porselen ve Mudo isimlerinden oluşuyor. Ayrıca, Rönesans Gayrimenkul Yatırım A.Ş., Vadistanbul ve Tarık Ediz firmaları da MAPIC 2015’e stant ile katılan isimler arasında yer alıyor.

Türk markaları aranan isimler arasında
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı ve JLL Türkiye Ülke Başkanı Avi Alkaş, MAPIC 2015’te Turkish Brands standına gösterilen ilgiyi, uzak olmayan bir gelecekte dünyanın perakendedeki yıldız şehirlerinde ve yıldızlaşacak şehirlerinde Türk markalarının aranan isimler arasına gireceği yönündeki beklentinin gerçekleşeceğinin kanıtı olarak değerlendirdi.
Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise, Turkish Brands standına gösterilen uluslararası ilginin altını çizdi. Her geçen yıl daha da büyük bir ilgiyle karşılanan Türk perakende devlerinin MAPIC 2015’in de yıldız isimleri arasına girdiğine dikkat çeken Aközer, “Türk ekonomisinin giderek yükselen gücünü ortaya koyabilmek kadar markalarımızın eriştiği üretim ve kalite gücüyle yurtdışına açılımlarına destek olabilmek için bu yıl da pek çok randevu gerçekleştiriyoruz” dedi.

B2B sayısı bini aşacak

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, geçen yıl BMD önderliğinde kurulan Turkish Brands standında bu yıl bir araya gelen 14 markanın gördüğü ilginin altını çizen isimler arasında yer aldı. Geçen yıl 520’den fazla B2B görüşme yapan firmaların bu yıl yapacağı görüşme sayısının bini aşacağına dikkat çeken Kariyo, ayrıca stantta gerçekleştirilecekleri kokteyl ve düzenleyecekleri “Türk Ekonomisinin Gizli Gücünü Ortaya Çıkarmak” isimli oturumun da belirlenen hedefler doğrultusunda büyük bir ilgi göreceğini şimdiden gözlemlediklerini vurguladı. Kariyo, şöyle devam etti:

“Geçmişteki tüm krizleri atlatan ve genel seçimi geride bırakmış Türkiye’nin bölgedeki en güçlü ekonomilerden biri olduğunu vurgulayacağız. Ayrıca, perakende sektörümüzün, Türk ekonomisinin güçlü aktörlerinden biri olduğunu anlatacağız. Yabancı yatırımcıları Türkiye’ye yatırımı sürdürmeye davet edeceğiz, Türk markalarının uluslararası genişleme planlarını ve yurtdışı yatırımlarını aktaracağız.”

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü de uluslararası AVM yatırımcıları ve franchise’ların Türkiye’ye yönelik ilgisine dikkat çekti. Belgü, şöyle konuştu: “MAPIC, tüm dünyada önemli yer tutan ve henüz Türkiye’ye gelmemiş global markaların kazandırılması ve Türkiye dışında açtıkları mağazalarla globalleşme yolunda ilerlemiş ve aynı yola çıkmak isteyen Türk markalarına destek noktasında oldukça önemli bir rol oynuyor.”

Türkiye, uluslararası sektör liderleriyle buluşacak

Diğer yandan, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) bu akşam gerçekleştirilecek etkinliğinin de büyük bir ilgi görmesi bekleniyor. Artık MAPIC gelenekselleri arasına giren ve Majestic Otel’de düzenlenecek “Turkey Investors Networking Dinner”, Türk markaları ve AVM yatırımcılarını uluslararası sektör liderleriyle bir araya getirecek en önemli etkinlikler arasında yer alıyor.

Diğer yandan, uluslararası yatırımcının dikkatini Türkiye’nin üzerine çekecek iki etkinlik daha söz konusu. 19 Kasım’da gerçekleştirilecek “Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü” ve “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor” isimli oturumlarla Türkiye perakende sektörünün sesinin tüm dünyaya duyurulması bekleniyor. AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün moderatörlüğünde gerçekleşecek “Türkiye Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Güçlü” isimli oturumda Rönesans Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Zorlu Yatırım Genel Müdürü Didem Aydın ve uluslararası pazarda gözünü Türkiye’ye çevirmiş Imax Başkan Yardımcısı Dolci Giovanni konuşmacı olarak yer alacak. Oturum, 19 Kasım’da saat 14:30’da fuar alanında uluslararası firmaların da katılımıyla gerçekleşecek.

Aynı gün gerçekleştirilecek “Türkiye Ekonomisinin Gizli Gücü Ortaya Çıkıyor” moderatörlüğünü ise BMD Başkanı Sami Kariyo gerçekleştirecek. oturumda ECE Project Managament Direktörü Klaus Striebich ve Deloitte Turkey Perakende Başkanı Özgür Yalta konuşmacı olarak yer alacak. Bu oturumda panelistler, Türkiye’deki yabancı perakende yatırımları, Türk perakende markalarının yurtiçi ve yurtdışı büyümesi, panelin ana başlıkları olacak.

MAPIC 2015’teki en önemli etkinliklerden “MAPIC Ödül Töreni Seremonisi”nde ise Türkiye’den Torunlar GYO, Mall of İstanbul projesi ile En İyi AVM kategorisinde finalist olarak belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz