Ana Sayfa Gündem Lufian’dan yatırım atağı

Lufian’dan yatırım atağı

Erkek giyimin başarılı markalarından Lufian, yeni yatırımlarıyla dikkati çekiyor. Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 30 milyon dolar olacak bir üretim tesisi kurmak için çalışmalara başlayan Lufian, hem yurt içinde hem de yurt dışında mağaza sayısını da hızla artırıyor. Şu anda 120’ye yakın mağazası bulunan Lufian, 2025 yılına kadar mağaza sayısını 325’e çıkarmayı hedefliyor.

İddialı, şık ve modern koleksiyonuyla her daim öne çıkan Lufian, dünyada ve Türkiye’de hızlı büyümesini sürdürme yolunda yeni bir yatırım atağı başlattı.

Zorlu pandemi koşullarıyla mücadeleden büyüyerek çıkan Lufian’ın gelecek hedefleri de oldukça iddialı. Bu hedeflere ulaşmak için ise yatırımlara hız verildi. Diyarbakır’da 2 bin kişiyi istihdam edecek ve toplamda 30 milyon dolara mal olacak bir üretim tesisi kurmak için çalışmalara başlayan Lufian, bugün toplam 120 olan mağaza sayısını 2025’e kadar 325’e çıkarmak için de mağaza yatırımlarını sürdürüyor.

Yeni mağazaların 100 tanesi ise yurt dışında özellikle Avrupa’da olma hedefi var. Fransa ve İngiltere ise öncelikle ülkeler…

Emin Gümüştepe: Bu sene yüzde 200 büyüme hedefliyoruz

1995 yılında İzmir’de kurulan Ne-Saç dünyaca ünlü markalara tasarım ve üretim hizmeti vererek başladığı yolculuğuna, deneyim ve kalitesini birleştirerek 2005 yılından bugüne Lufian markası olarak devam ediyor. O günden bu yana Türkiye’de ve dünyada hızlı büyümesini sürdüren, her sezon çıkardığı yeni koleksiyonlarla hayata eşlik etmeye devam eden Lufian’ın bu yıl yüzde 200 büyüme hedefi söz konusu.

2022 sonu itibariyle 1 milyar TL’nin üzerinde ciro hedeflediklerini söyleyen Lufian Yönetim Kurulu Başkanı Emin Gümüştepe, büyüme hedeflerinin sadece ciro değil adet bazında da iddialı olduğunun altını çiziyor. Önlerine koydukları üç yıllık iddialı hedefleri gerçekleştirme yolunda farklı yatırımlara başladıklarını da belirten Gümüştepe şu açıklamada bulundu:

“Yakın zamana kadar özellikle dış giyimde üretimin büyük kısmını yurt dışında yaptırıyorduk. Ekonomik gelişmeler dolayısıyla bunu yurt içine kaydırma kararı aldık ve Diyarbakır’da mont ve kaban üretim tesisi kurduk. Orada 42 bin metrekarelik alanımızın 6 bin metrekarelik alanında bu tesis. Ancak 3 yıl içinde geri kalan alanda da binalar yaparak tesisi genişleteceğiz. Şu anda fabrikada 450 kişi çalışıyor. Ancak 3 yıl içinde 30 milyon dolarlık bir yatırım yaparak bu tesisin 2 bin kişiyi istihdam edecek bir yapıya kavuşmasını hedefliyoruz. Dış giyimde şu anda yılda 400 bin adet üretim yapabilecek kapasitemiz var. 3 yıl sonunda fabrika tamamladım tam kapasite çalıştığında burada 1 milyon adetlik bir dış giyim, buna ek olarak da 12 milyon civarında diğer ürün gruplarında üretim gerçekleştirme hedefimiz söz konusu.”

Mağaza sayısı hızla artıyor

İlk mağazasını 2006 yılında İstanbul’da açan Lufian’ın 100’ü Türkiye’de olmak üzere 120’ye yakın mağazası bulunuyor. Markanın yurt dışındaki mağazaları ise Irak, Azerbaycan, Hollanda, Özbekistan Cezayir’de. Ancak yurt içinde yeni mağazalar açarken, yurt dışında da özellikle Avrupa ülkelerinde mağazalaşmak için çalışmalar yürütülüyor. Gürcistan’da yakın zamanda mağaza açacaklarının bilgisini paylaşan Emin Gümüştepe, Fransa ve İngiltere ‘de de master franchise görüşmelerinde son noktaya geldiklerini aktarıyor.

Bugün cironun yüzde 15’inin e-ticaretten geldiğinin de altını çizen Gümüştepe, “E-ticarette 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 26 büyüme kaydederken 2022’de ürün yelpazesindeki genişlemenin de etkisiyle cirosal anlamda yüzde 104 büyüme öngörüyoruz“ diye konuşuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz