Ana Sayfa İNDEKS Akasya Acıbadem Livaneli, Akasya Acıbadem’de okuyucularıyla buluştu

Livaneli, Akasya Acıbadem’de okuyucularıyla buluştu

Zülfü Livaneli, Akasya Acıbadem’de okuyucularıyla buluştu. Akasya Acıbadem’in düzenlediği “Akasya Sohbetleri”nin son konuğu, Zülfü Livaneli oldu.

Akasya Acıbadem’in düzenlediği “Akasya Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu yazar ve müzisyen Zülfü Livaneli oldu. Misafirlerle edebiyattan sanata birçok konuda konuşan Livaneli, son kitabı Konstanniye Oteli’ni de imzaladı.

‘Bu dünyaya edebiyatla direniyoruz’
Akasya Acıbadem misafirlerinin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Zülfü Livaneli, toplumların kendi değerlerini ve zenginlerini koruması gerektiğini ifade ederek, “Çok sık seyahat ediyorum ve her gittiğim ülkede aynı markaları, sinemalarda aynı filmleri görüyorum. Globalleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu durumda da yerel renkler kayboluyor, tek tip insana dönüşüyoruz. Bizi biz yapan zenginliklerimiz kayboluyor. Biz bu dünyaya edebiyatla direnmeye çalışıyoruz. Yani söz sanatıyla” diye konuştu.

“Edebiyatın, şiirlerin toplumu değiştirme gücü vardır”
Batı ülkelerinin bilim ve felsefik eserlerle gelişme gösterdiğini belirten Livaneli, “Bizler ise edebiyatta yüzyıllar boyunca varolmuşuz. Mevlana’yı, Yunus Emre’yi yüzyıllar boyunca taşımışız, korumuş, yaşatmışız. Edebiyatın, şiirlerin toplumları dönüştürme gücü vardır” dedi.

Müzikten önce edebiyata tutkulu olduğunu anlatan Livaneli, “Benim de ilk aşkım müzikten önce edebiyattı. Çok kitap okudum. Okuya okuya bugünlere geldim. Müzik sevgim ise sonradan ilkokulda babamın aldığı sazla başladı. Sonrasında kitap yazmaya başladım. Çünkü duyguları müzikle ifade edebiliyorsunuz ama düşünceleri aktarmak ancak yazıyla mümkün” diye konuştu.

Yaşar Kemal’i saygıyla andı
Son kitabı Konstantiniyye Oteli hakkında da bilgi veren Zülfü Livaneli, kitapta 40’tan fazla karakter olduğunu ve İstanbul’u bununla anlatmanın zorluğuna değinerek “Yaşar Kemal, ‘bunun altından kalksa kalksa sen kalkarsın dedi… Kendisini de saygıyla anıyorum” dedi.

Livaneli, söyleşisinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın anlamının çok büyük olduğunu belirterek, dinleyicilerinin bayramını kutladı.
Dinleyicilerinden gelen soruları da yanıtlayan Zülfü Livaneli, okuyucuların yoğun ilgi gösterdiği son kitabı Konstantiniyye Oteli’nin imzaladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz