Ana Sayfa İNDEKS Levis Levi’s, Einstein’ın ceketini satın aldı

Levi’s, Einstein’ın ceketini satın aldı

İkonik jean markası Levi’s, ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından giyilen tarihi deri ceketin sahibi oldu.

Geçmişten bugüne dünyanın en popüler jean markası olma özelliğini koruyan Levi’s, dünyaca ünlü Christie’s Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırma sonucunda Albert Einstein’in deri ceketinin yeni sahibi oldu.

Londra’da gerçekleştirilen açık artırmada satın alınan “Cossack” ceket, Einstein tarafından Amerikan vatandaşlığına geçtiği 1930’lu yılların ortasında giyilmişti. Albert Einstein, 110 bin 500 Pound’a satılan ceketle pek çok kez fotoğraflanmıştı. Bunlardan en ünlüsü ise 1938 yılında Lotte Jacobi tarafından çekilen ve aynı yılın Nisan ayında Time Dergisi’nin kapağını süsleyen fotoğrafıydı.

Levi’s tarihçisi Tracey Panek yaptığı açıklamada, “Albert Einstein bir dahi ve bir ikondu. Bu ceket, Levi’s ürünlerinin kültürümüzün merkezinde olduğunun örneklerinden biri. Şaşırtıcı bir şekilde onca yılın ardından Einstein’ın ve içtiği sigaranın kokusu ceketin üzerinde duruyor. Ürünün evine dönüyor olmasından dolayı çok mutluyum” dedi.

Christie’s Müzayede Evi’nden Thomas Venning ise arşivlerinde yer alan ikonik ceketi Levi’s’ın elde etmesinden dolayı oldukça heyecanlı olduklarını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz