Ana Sayfa Gündem LC Waikiki, Türkiye’nin ilk sertifikalı ‘buyer’larını yetiştirdi

LC Waikiki, Türkiye’nin ilk sertifikalı ‘buyer’larını yetiştirdi

Türkiye moda perakende lideri LC Waikiki ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin iş birliğiyle hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ve tek sertifikalı Buying Eğitim ve Gelişim Programı ilk mezunlarını verdi. Program kapsamında; müşteri profilinden pazar analizine, trendlerden giyim tasarımına, koleksiyondan ürün karışımına, üretimden planlamaya ve veri analizinden pazarlamaya uzanan geniş yelpazede eğitimler verildi.

Moda perakende sektörünün lider kuruluşu LC Waikiki, İstanbul Teknik Üniversitesi iş birliği ile Türkiye’nin ilk sertifikalı ‘buyer’larını yetiştirdi. Akademisyenler ve LC Waikiki’nin sektör uzmanlarının bir araya gelerek hazırladığı Buying Eğitim ve Gelişim Programı, karma uygulamalardan oluşan zengin içeriklerle eğitimler verdi.

Türkiye’nin ilk ve tek sertifikası olarak verilen “Buying Eğitim ve Gelişim Programı” 2016 – 2017 yılının ilk mezunları için gerçekleştirdiği mezuniyet törenine LC Waikiki CEO’su Mustafa Küçük, LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar, İTÜ Rektör Yardımcısı Telem Gök Sadıkoğlu ve İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Berk Berkalp katıldı.

Moda, pazarlama, pazar araştırma, tedarik, planlama, tasarım, iş etiği gibi başlıkların ele alınarak 15 farklı ders konusunun işlendiği program 8 haftada tamamlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emel Önder Karaoğlu ve Prof. Dr. Cevza Candan danışmanlığında, LC Waikiki Kurumsal Akademi yöneticileri ve çalışanlarının katkılarıyla geliştirilen program, akademisyenlerin yanı sıra sektörün yetkin isimlerinin de olduğu 40 farklı eğitmen tarafından gerçekleştirildi. LC Waikiki Akademi iç eğitmenleri ve İTÜ öğretim üyeleri, 350 saatlik karma eğitim programında katılımcılara teorik eğitimlerin yanı sıra vaka analizi yaptılar, uygulama fırsatlarını anlattılar; ayrıca e-eğitimlerle programa devam edildi. Tüm bu eğitimlerin ardından 34 krediyi tamamlayan ve bitirme projesini teslim eden katılımcılar mezuniyet sertifikasını almaya hak kazandı. Katılımcılar, LC Waikiki ve İstanbul Teknik Üniversitesi ortak sertifikası ile Türkiye’nin ilk sertifikalı buyer’ı olma imkanı yakaladı.

LC Waikiki Kurumsal Akademi tarafından düzenlenen Buying Eğitim ve Gelişim Programı töreninde konuşan LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar şunları söyledi: “LC Waikiki Kurumsal Akademi olarak sektör dinamikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda akademik altyapı üzerine inşa edilmiş, daha önce benzeri görülmemiş bir kapsama ve içeriğe sahip bir program hazırladık. Türkiye’de bu alanda bir ilk olan “Buying Eğitim ve Gelişim Programı”nı hayata geçirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’deki hazır giyim pazarının lideri olan şirketimiz, sektörümüze eğitim yatırımları yapmayı sürdürüyor. LC Waikiki olarak üniversite iş birliklerine çok önem veriyoruz. Birlikte ortak projelerde çalışmak, yapılan programların akademik bilgi ve sektör tecrübesi ile harmanlanması, sektörün ihtiyacı olan nitelikli insanların yetişmesi, ülkemizin kalkınmasının sürdürülebilirliğine de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Buying Eğitim ve Gelişim Programı, yüksek akademik kaliteye sahip, uluslararası kabul görmüş İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak çalışma sonucu ortaya kondu. Ülkemizde henüz üniversitelerde buyer yetiştiren bir bölüm yok. Biz programı oluştururken uluslararası arenada rekabet edebilecek bir buyer’da olması gereken mesleki bilgi beceri ihtiyacını analiz ederek yola çıktık. Bu program için hocalarımız ve Akademimizin uzmanları ile literatür taraması yaptık. Bini aşkın makale ve tez programı, prosedürler incelendi, odak grup toplantıları yapıldı.”

Buyerları bir araştırmacı ve pazarlamacı olarak yetiştirme stratejisini öngörerek içeriklerin hazırlandığının altını çizen Tandar, sözlerine şöyle devam etti: “Müşteri profilinden pazar analizine, trendlerden giyim tasarımına, koleksiyondan ürün karışımına, üretimden planlamaya ve veri analizinden pazarlamaya kadar geniş bir yelpazede eğitim verilen programda içerik bağlantıları bir değer zinciri anlayışıyla kurgulandı. Buying Eğitim ve Gelişim Programı hem uluslararası literatürden, hem akademisyenlerin birikimlerinden, hem de sektör uzmanlarının deneyimlerinden beslenen bir zenginliğe sahip. Dolayısıyla çok yönlü bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasına da olanak veriyor. Bu programla sektörümüzde nitelikli insan kaynağının yetişmesine destek vermeye devam edeceğiz.”

Buying Eğitim ve Gelişim Programı Floransa Üniversitesi’nde, IT4 Fashion Conference‘da yüzlerce başvuru arasından seçilerek “Mix of Theoretical and Practical Education” kategorisinde makale olarak sunuldu. Ayrıca programın bildirisi uluslararası bilim, teknoloji, tıp alanlarında dünya lideri yayınevi Springer’dan yayınlanan kitapta yer alarak, mühendislik çevrelerince çok saygın olan veri tabanı Scopus’ta da yayınlanarak konusunda bilimsel literatüre giren ilk ve tek eğitim programı oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz